Всесвіт

Астрофізики знайшли найранішу обертову галактику

Дослідники виявили ознаки обертання в галактиці, яка існувала вже через 500 млн років після Великого вибуху. Це найраніша відома обертова галактика.

Зображення: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)

Міжнародна дослідницька група вивчила галактику MACS1149-JD1: її диск обертається зі швидкістю близько 50 км/с. Це відносно повільна швидкість, наприклад, у Чумацького Шляху вона дорівнює 220 км/с. Низька швидкість у далекій галактики говорить про те, що вона знаходиться на ранніх етапах розвитку обертання, вважають вчені.

Формування галактик починається з накопичення газу і триває утворенням з цього газу зірок, пояснюють астрофізики. Зореутворення поширюється від центру до країв, поступово формується галактичний диск, і галактика набуває особливої форми. У міру зореутворення нові зірки формуються в обертовому диску, а старі зірки залишаються в центральній частині. Вивчаючи вік зоряних об’єктів і рух зірок і газу, можна визначити стадію еволюції галактики.

MACS1149-JD1-одна з найбільш далеких від Землі відомих галактик. На основі аналізу червоного зсуву дослідники оцінюють відстань до неї в 13,3 млрд світлових років, тобто близько 500 млн років після Великого вибуху. Як відзначають дослідники, ця галактика найраніша з відомих на сьогодні, в якій виявили обертання зоряного диска.

Дослідники кажуть, що маса JD1, оцінена на основі швидкості обертання, відповідає галактиці, що складається зі «зрілих» зірок, що сформувалися близько 300 млн років тому. Це означає, що більшість процесів зореутворення в галактиці відбулося в перші кілька сотень млн років після Великого вибуху.

Астрофізики планують точніше вивчити цю галактику за допомогою телескопа “Джеймс Вебб”, який почне наукову роботу найближчим часом. Вчені спробують точно визначити розташування молодих і старих зірок в галактиці, щоб уточнити процес її формування.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button