Всесвіт

Астрофізики зрозуміли, як передбачити близьку смерть зірки (фото)

Дослідники визначили ознаки, які говорять про наближення вибухової смерті зірки-наднової.

Міжнародна група дослідників представила роботу, в якій описується, як виглядають наднові перед вибухом. Виявляється, якщо навколо гігантської червоної зірки сформувалася пелена з щільного матеріалу, їй залишилося жити всього кілька років.

У своїй роботі вчені вивчили наднові типу II-P. На відміну від інших наднових, ці вибухи залишаються яскравими ще довгий час після первісного спалаху. Використовуючи дані спостережень за кількома відомими прикладами, астрофізики переглянули старі каталоги та знайшли зображення зірок, перш ніж вони вибухнули.

Дослідження показало, що за кілька років перед вибухом наднові були оточені щільною пеленою матеріалу. Саме він змушує наднові цього типу довше світитися. Комп’ютерне моделювання на основі даних історичних спостережень показало, що така пелена формується досить швидко всього за кілька років перед вибухом.

Червоний супергігант Бетельгейзе – один з кандидатів на перетворення в наднову. Зображення: ESO / P. Kervella

В процесі еволюції зірки проходять різні фази. В глибині ядра синтез водню поступово замінюється на більш важкі матеріали: гелій, вуглець, магній і кремній. Коли справа доходить до заліза, зірка наближається до смерті. Річ у тім, що ця речовина поглинає, а не виділяє енергію в процесі синтезу.

В результаті в останню мить такі зірки всього за кілька хвилин вибухають сліпучим сяйвом, яке видно здалеку. Незважаючи на те, що внутрішні процеси змінюються зовні зірка до останнього часу може залишатися стабільною. Точніше, вона збільшується до екстремальних розмірів і стає дуже яскравою, але цей процес може тривати дуже довго.

Нова ознака допоможе краще визначати наближення кінця. Наприклад, Бетельгейзе, вибуху якої астрофізики чекають вже багато років, по всій видимості ще не підійшла до крайньої межі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments