Всесвіт

Астрономи пояснили природу загадкових червоних квазарів

Приховані червоні квазари видають сильне радіовипромінювання. Дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices Королівського астрономічного товариства Великобританії.

Міжнародна група астрономів використовувала дані спостереження спектроскопічного приладу для вивчення темної енергії (DESI) для пошуку і аналізу прихованих квазарів. Вчені виявили залежність між кількістю пилу, що оточує надмасивну чорну діру, і силою радіовипромінювання. Результати припускають, що червоний колір пов’язаний з етапом еволюції галактик.

Майже кожна відома галактика містить у своєму центрі надмасивну чорну діру з масою від мільйонів до мільярдів сонячних. У деяких галактиках навколишній матеріал підживлює чорну діру, формуючи активне галактичне ядро. Найпотужніші з них називаються квазарами і є одними з найяскравіших об’єктів у Всесвіті.

Більшість квазарів здаються яскраво-синіми через диск матерії, який обертається навколо центральної надмасивної чорної діри і живить її. Але інші — виглядають червоними при спостереженні. Астрономи вважають, що «форма» спектра (колір) квазара вказує на кількість пилу, що оточує центральну область, але остаточно природа таких об’єктів не зрозуміла.

За допомогою огляду DESI дослідники зібрали оптичні спектри для 3038 квазарів. Аналіз показав, що квазари в «пилових» галактиках, які виглядають більш червоними, характеризуються сильним випромінюванням в радіодіапазоні. Це почервоніння і посилення радіосигналу, як вважають дослідники, пов’язане з потужними закінченнями газу (струями), викинутими надмасивною чорною дірою, які врізаються в навколишній пил, викликаючи радіовипромінювання.

Ці потоки з часом здують весь пил і газ з центральної області галактики, оголюючи синій квазар і приводячи до ослаблення радіовипромінювання. Якщо модель вірна, червоні квазари є більш молода фаза еволюції галактик. Аналіз таких об’єктів важливий для розуміння того, як галактики розвиваються з плином часу.

Про червоні квазари досі багато неясно, наприклад, що в кінцевому підсумку відповідає за посилене радіовипромінювання — вітри чорних дір або радіоджети. Але, оскільки вибірка червоних квазарів DESI продовжує зростати, я впевнений, що ми знаходимося на межі повного розуміння природи цих червоних квазарів, – говорить Вікторія Фосетт, професор Університету Ньюкасла і співавтор дослідження


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button