Технології

Астрономи попередили про небезпеку Starlink для радіотелескопів

Численні флотилії супутників вже перешкоджають астрономічними спостереженнями в оптичному діапазоні, а незабаром почнуть втручатися і в роботу радіотелескопів.

©ESA Science Office

У майбутньому році в ПАР і Австралії має розпочатися зведення довгоочікуваного радіоінтерферометра SKA (Square Kilometre Array, «Антенна решітка кілометрової площі»). Інструмент, що включає сотні антен, розділених відстанню в тисячі кілометрів, зможе вести спостереження в радіодіапазоні з небувалим досі розрішенням. «Перше світло» він дасть в 2027-м, але вже зараз астрономи, які беруть участь в проєкті б’ють на сполох.

На сайті SKA опубліковано офіційне звернення вчених, що закликає до суворого регулювання «мегафлотилій» супутників, які швидко розгортають в космосі такі компанії, як SpaceX зі своїм проєктом Starlink. Щоб надати глобальний доступ в інтернет, вона нарощує угруповання низькоорбітальних апаратів, доводячи її до запланованих 12 тисяч. А слідом за нею розвиваються інші аналогічні проєкти, наприклад OneWeb і Project Kuiper.

Відблиски супутників вже починають заважати астрономічними спостереженнями в видимому діапазоні, і під тиском наукової спільноти Starlink приймає деякі заходи для того, щоб знизити «світлове забруднення» неба. На супутники наносять спеціальне покриття, встановлюють додаткові елементи для зниження відбивної здатності. Однак в радіодіапазоні все це, зрозуміло, не працює.

Антени SKA розташовані у віддаленій місцевості, для зниження шуму навіть користування мобільним зв’язком на території буде заборонено. Однак завдяки «космічним провайдерам» шум може прийти не тільки з Землі. Ті ж Starlink використовують для передачі даних чималу частину діапазону від 10,7 до 12,7 ГГц – одного з семи, в яких повинен вести спостереження SKA. Саме він дозволяє розпізнавати присутність в далекому космосі багатьох важливих речовин, включаючи воду та органіку.

Астрономи, які беруть участь у проєкті підрахували, що угруповання з 6400 супутників призведе до зниження чутливості інструментів в цьому діапазоні на величину до 70 відсотків. Якщо ж число подібних апаратів, які працюють на орбіті, перевищить 100 тисяч – такі прогнози дають багато експертів галузі, – важливий для науки діапазон стане не потрібним.

На думку вчених, до проблеми слід підключити Міжнародний союз електрозв’язку (ITU), який діє при ООН і регулює використання радіочастот. Можливо, необхідно ввести вимоги, за якими супутники будуть відключати передавачі, проходячи над віддаленими районами, де ведуться астрономічні спостереження, або переходити на інші частоти.

За словами директора американської Національної радіоастрономічної обсерваторії (NRAO) Тоні Біслі (Tony Beasley), на цей рахунок вже проходять консультації з SpaceX, а в найближчі рік-два повинні провести експерименти. Інші астрономи закликають не покладатися на добру волю бізнесу і апелювати одразу до урядів і ООН. Можливо, в майбутньому році в ООН дійсно пройдуть обговорення щодо захисту оптичної та радіоастрономії від майбутніх супутникових «мегафлотилій» – через захист чистого неба.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments