Всесвіт

Астрономи виявили прабатьків надмасивних чорних дір

Міжнародна група астрономів передбачила існування нового класу наднових, що виникають під час вибуху надмасивної зірки й призводять до появи величезної чорної діри.

Вивчення утворення надмасивних чорних дір – важлива тема сучасної астрофізики. Провідна теорія припускає, що первинні речовини надмасивних чорних дір утворилися після смерті перших масивних зірок в ранньому Всесвіті. Потім вони продовжували накопичувати навколишній газ і, нарешті, перетворилися в надмасивні чорні діри. Однак ця теорія оскаржена. Річ у тім, що маса найбільш масивних зірок, які спостерігаються в локальному всесвіті, становить 100-200 сонячних мас. Вони не змогли б підтримувати високий рівень акреції речовини.

У новій статті, опублікованій в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, дослідники розкрили можливе існування класу наднових. Їх прабатьками стали зірки з масою десятків тисяч Сонць. Вони існували в ранньому Всесвіті в невеликій кількості. Моделювання цих об’єктів показало, що в ході майбутньої місії космічного телескопа імені Джеймса Вебба у вчених є шанс спостерігати подібну наднову, що в цьому випадку підтвердить теорію про механізм появи надмасивних чорних дір.

Нагадаємо, надмасивна чорна діра – це чорна діра з масою 105-1011 мас Сонця. Надмасивні чорні діри виявлені в центрі багатьох галактик, включаючи Чумацький Шлях. Парадоксально, але середня щільність надмасивної чорної діри (обчислюється шляхом ділення маси чорної діри на її обсяг Шварцшільда) може бути дуже мала (навіть менше щільності повітря в нижніх шарах атмосфери Землі). Це пояснюється тим, що радіус Шварцшільда прямо пропорційний масі, а щільність – обернено пропорційна обсягу.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button