Всесвіт

Астрономи вивчили те, як поводяться в космосі «сонячні виверження»

У 1998 році рідкісний збіг обставин дозволив двом вкрай далеким один від одного космічним кораблям зібрати дані про те, як один і той же викид коронарної сонячної маси рухається по космосу. Виявилося, що супроводжують це досить дивні явища.

сонце

Наше Сонце – далеко не проста і безтурботна куля розпеченої плазми. Насправді вона досить часто викидає колосальні потоки плазми і випромінювання, які й викликають на Землі геомагнітні бурі.

З навколоземного космосу ми можемо досить добре виміряти їх за допомогою супутників та інших космічних апаратів. Але в 1998 році сталося щось неймовірне. Мало того, що космічний корабель в навколоземному космічному просторі був здатний виміряти викид корональної маси (CME), але інший корабель, який пролетів повз Марс, випадково вишикувався в правильному напрямку, щоб також відчути на собі «сонячний вибух».

Це означало, що два космічних корабля змогли виміряти один і той же CME в різних точках свого шляху від Сонця, що дало рідкісну можливість зрозуміти, як формуються і поводяться ці потужні виверження.

Викиди корональної маси можуть бути не так помітні, як сонячні спалахи (які їх іноді супроводжують), але вони набагато потужніші. Викиди виникають, коли скорочення лінії магнітного поля на Сонці повторно з’єднуються, перетворюючи та вивільняючи при цьому величезну кількість енергії.

Це відбувається у формі CME, при якій величезні кількості іонізованої плазми і електромагнітного випромінювання, пов’язані в спіралевидному магнітному полі, запускаються в космос сонячним вітром. Коли вони проходять повз Землю, CME можуть взаємодіяти з магнітосферою і іоносферою, створюючи різного роду ефекти, такі як проблеми зі супутниковим зв’язком і полярні сяйва.

Але те, що відбувається з CME, коли вони проходять повз Землю, в міжпланетному просторі, вивчати набагато важче. По-перше, у нас майже немає відповідних інструментів. Імовірність того, що два космічні апарати, що знаходяться на великій відстані від Сонця, виявлять один і той же CME, неймовірно низька.

На щастя, саме це сталося в 1998 році з двома космічними кораблями, призначеними для вивчення сонячного вітру. Космічний апарат НАСА Wind в лагранжевій точці L1 на відстані приблизно 1 астрономічної одиниці (відстань між Землею і Сонцем) вперше спостерігав CME 4 березня 1998 року.

Вісімнадцять днів потому той же самий CME дійшов до «Улісса», космічного корабля, який в той час знаходився на відстані 5,4 астрономічних одиниць, що більш-менш еквівалентно середній орбітальній відстані Юпітера.

І лише недавно астрономи вивчили дані обох цих зустрічей, щоб вперше охарактеризувати те, як змінюється CME в міру просування вглиб Сонячної системи. Вони виявили, що в 4,4 астрономічних одиницях між двома космічними кораблями спіральна структура магнітної хмари значною мірою зруйнувалася. Команда вважає, що це, ймовірно, сталося через взаємодії з другою магнітною хмарою, яка рухалася швидше, ніж перша.

Це могло пояснити, чому спіральна структура магнітної хмари в CME стала більш викривленою на той час, коли вона досягла 5,4 астрономічних одиниць. Магнітна взаємодія між двома хмарами могла зруйнувати зовнішній шар, залишивши після себе більше викривлене ядро.

Було б цікаво побачити більше досліджень на цю тему – і, як би вдало не було спостереження, ми можемо просто їх отримати. Дослідники відзначають, що ми знаходимося на ранніх стадіях того, що можна вважати «золотим віком» фізики Сонця.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button