Головна / Всесвіт / Астрономи записали звуки Сатурна

Астрономи записали звуки Сатурна

Послухайте звук, на який астрофізики перетворили плазмові хвилі, записані зондом «Кассіні» перед самою загибеллю в атмосфері Сатурна.

Кільця Сатурна не просто обертаються навколо планети-гіганта; вони розмовляють з ним. У даних, які зібрав зонд «Кассіні» під час свого тріумфального падіння в атмосферу Сатурна, виявилися шуми, характерні для різнофазових радіохвиль дуже низької частоти. Їх записав інструмент «Кассіні» Radio Plasma Wave Science (RPWS), який вимірював радіохвилі і температуру і щільність плазми, через потоки якої проходив зонд.

«Енцелад [шостий за розміром супутник Сатурна] діє як маленький генератор електромагнітних хвиль. Сатурн відповідає на випромінювання, породжене рухом Енцелада, хвилями, які народжуються в плазмосфері, яка оточує планету і її кільця. Частинки плазми вишиковуються вздовж ліній магнітного поля (точніше, обертаються по спіралях навколо цих ліній) і простягаються до Енцеладу на мільйони кілометрів», — пояснюють вчені, які працювали з даними «Кассіні».

Рухаючись уздовж ліній магнітного поля частинки плазми — вільні електрони та іони — прискорюються і випромінюють електромагнітні хвилі, які вчені називають плазмовими хвилями; зустрічне випромінювання Енцелада змушує частки коливатися і випромінювати трохи сильніше.

Ніяких звуків в космосі, звичайно, немає, але якщо перетворити радіохвилі в звук і прискорити (стиснути 16 хвилин в 28,5 секунд), то розмову Сатурна з Енцеладом можна послухати; він буде звучати як шум ненастроєного радіо. Раніше вчені вже реєстрували плазмові хвилі в околицях Енцелада, але в цей раз апарат перебував далі від супутника і ближче до планети-гіганта, ніж коли-небудь.

Приблизно так «звучать» плазмові хвилі в плазмосфері Землі, які народжуються, коли електричне і магнітне поле планети змушують заряджені частинки плазми коливатися. Земний «шепіт» плазми кілька років тому записали апарати NASA — зонди Ван-Аллена.