Всесвіт

Астрономи знайшли «галактичну пустелю»

Спостереження за найдавнішими галактиками Всесвіту допомогли астрофізикам відкрити ще одну “космічну пустелю” — сферу діаметром приблизно в 500 мільйонів світлових років у сузір’ї Риб, майже повністю позбавлену зірок. Фотографії цієї аномалії були опубліковані в Astrophysical Journal.

“Присутність такої зони порожнечі в юному Всесвіті різко змінює наші уявлення про те, як він ставав прозорою і як народжувалися перші галактики. Якщо наші спостереження вірні, то тоді можна говорити або про те, що матерія розподілена по світобудові набагато більш неоднорідною, ніж ми вважали раніше”, — розповідає Стівен Фурланетто (Stephen Furlanetto) з університету Каліфорнії в Лос-Анджелесі (США).

Як сьогодні космологи вважають, матерія поширена по Всесвіту не рівномірно, а у вигляді гігантської “павутини” — пов’язаних один з одним ниткоподібних скупчень видимої та темної матерії, розділених гігантськими космічними “пустелями”. Ці порожнечі і скупчення матерії є результатом існування своєрідного “відлуння” Великого Вибуху, так званих баріонних акустичних осциляцій, які розподілили матерію нерівномірно по стрімко розширюванному Всесвіту.

Космологічні теорії, що описують формування цієї павутини, досить добре передбачають положення і розміри сучасних галактик, однак нещодавно вчені відкрили кілька серйозних розбіжностей. Наприклад, поруч з нашою галактикою вчені знайшли незвичайну структуру, “Великий Відштовхувач”, де фактично немає видимої матерії. Більше того, пізніше з’ясувалося, що і Чумацький Шлях знаходиться в межах “зони порожнечі”, де простір може розширюватися швидше, ніж в інших куточках Всесвіту.

Фурланетто і його колеги випадково відкрили ще одну подібну аномалію, спостерігаючи за найдавнішими галактиками Всесвіту, розташовані на відстані приблизно 12 мільярдів років від Землі, за допомогою телескопа “Субару”. Астрономів, як зазначає Фурланетто, давно цікавить те, чому ультрафіолетове випромінювання найбільш яскравих і гарячих зірок в ранній Всесвіту, так зване лаймановське світіння, розподілено вкрай неоднорідне по нічному небу.

На цей рахунок може бути два пояснення. З одного боку, цілком можливо, що галактики і матерія були “розкидані” по світобудові не так однорідно, як показує теорія. З іншого, рух світла цих зірок можуть заважати якісь об’єкти чи процеси, завдяки яким нам здається, що певні частини Всесвіту були темнішими, ніж насправді.

Фурланетто і його колеги перевірили ці теорії, спостерігаючи за однієї такою “дірою” в лаймановському світінні юного Всесвіту, розташованої на стику сузір’їв Кита, Риб і Овна. Використовуючи “Субару”, вчені підрахували кількість квазарів, активних ядер галактик, і визначили силу їх ультрафіолетового свічення.

Як виявилося, цей сектор космосу містив у собі незвично мало великих і активних галактик, чиє число було приблизно в 2-3 рази менше, ніж передбачає класична космологія. Іншими словами, цей куточок Всесвіту виробляв незвично мало лаймановського світіння з тієї причини, що він був “космічною пустелею” — у ньому майже не було галактик, зірок і інших скупчень звичайної матерії.

Чому вона виникла, вчені поки сказати не можуть. Тим не менш, її відкриття, за словами Фурланетто, накладає серйозні обмеження на теорії, що описують процес формування “павутини Всесвіту” і те, як матерія розподілилася за її ниткам. Подальші спостереження за цією областю та іншими подібними об’єктами, як сподіваються вчені, допоможе нам зрозуміти, що її породило і як потрібно поміняти сучасні теорії еволюції всесвіту.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button