Всесвіт

Астрономи зафіксували потужне виверження чорної діри в сусідній галактиці

Вчені з Університету Кертін в Австралії зробили фото викиду плазми з чорної діри в галактиці Центавра А. Попередні спроби зняти виверження були невдалі через надмірну яскравість випущеної енергії. Детальніше про спостереження розповіли в журналі Nature Astronomy.

У центрі зображення знаходиться галактика Центавра А. Вона позначена найяскравішим кольором, оскільки в ній зосереджено найбільше енергії. На задньому плані видно тьмяні точки – це інші, більш віддалені галактики. Точки на передньому плані – зірки Чумацького Шляху. Плазма, викинута чорною дірою, позначена блакитним. Вона з’єднується з гарячим газом, що поширює рентгенівське випромінювання. Воно зображене у формі помаранчевих хмар. Фіолетові ділянки – це холодний нейтральний водень.

Виверження зафіксували в радіообсерваторії Мерчісон на заході Австралії. У неї широке поле огляду, а у віддаленій місцевості, на якій вона знаходиться, немає радіоперешкод.

Як відзначають астрономи, викид плазми стався внаслідок того, що холодний газ, що зібрався в галактичному гало, потрапив в центр галактики у формі дощу. Чорна діра відповіла на це виверженням потоків енергії, які утворили якусь подобу пелюсток.

Галактика — в якій стався викид, – Центавр А – знаходиться на відстані 12 млн світлових років Від Землі і займає п’яте місце за яскравістю. В її центрі розташована чорна діра з вагою, порівнянною з масою 55 млн сонць. Вона поглинає газ і пил, а потім випускає їх в космічний простір зі швидкістю світла.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments