Всесвіт

Виявлені аномальні планети з нез’ясовною поведінкою

Астрономи Кембриджського університету (Великобританія) виявили молоду зірку, навколо якої обертається чотири газових гігантів, чиї розміри порівнянні з Юпітером і Сатурном. За словами вчених, теоретичні моделі передбачають, що вік подібної системи має бути більше, щоб у ній встигли сформуватися такі великі планети. Крім того, небесні тіла обертаються на дивних орбітах. Про це повідомляється в прес-релізі на Phys.org.

Вік зірки CI Tau становить два мільйони років, і навколо неї обертається протопланетний диск з пилу і льоду. Вона віддалена від Землі на 500 світлових років. Астрономи знали, що система мала планету, яка відноситься до класу гарячих юпітерів — газових гігантів, які знаходяться як мінімум у десять разів ближче до батьківського світила, ніж Меркурій до Сонця. Однак спостереження за допомогою комплексу радіотелескопів Atacama Large Millimeter Array у Чилі показали, що в диску присутні розриви, які свідчать про існування трьох інших масивних планет.

Їх орбіти сильно розрізняються по віддаленості від CI Tau. Два зовнішніх газових гіганта, по масі порівнянні з Сатурном, обертаються навколо зірки на відстані, більш ніж утричі перевищує відстань від Сонця до Нептуна. Це сильно контрастує з орбітою гарячого юпітера. Останній порівнянний по масі зі своїм аналогом із Сонячної системи, а друга планета перевищує масу Юпітера в десять разів.

Всі раніше відомі зірки, що мають гарячі юпітери (їх частка становить приблизно один відсоток від числа всіх зірок), старше CI Tau в сотні разів. Вчені не знають, чи був газовий гігант переміщений ближче до зірки завдяки гравітаційному впливу сусідніх планет, або був задіяний якийсь інший механізм. Крім того, невідомо, як виникли дві зовнішні планети. Астрономи сподіваються, що спостереження за системою в різних областях спектру дозволять зібрати більше інформації про особливості диска і екзопланет.

Кнопка «Наверх»
Закрыть