Земля

Після загибелі динозаврів на планеті два роки була тьма

Після удару астероїда, який, згідно з теорією, знищив динозаврів, деякі частини планети занурилися в темряву, в деяких місцях — до двох років.

Фото від Science Photo Library

Роки після удару астероїда, який знищив не літаючих динозаврів, були в буквальному сенсі темними часами. Нове дослідження показало, що сажа від бурхливих лісових пожеж заповнила небо і заблокувала сонячне світло. Це посприяло подальшій хвилі вимирання.

Після падіння астероїда близько 66 млн років тому багато форм життя були миттєво знищені. Але удар також викликав зміни в навколишньому середовищі, які призвели до масових вимирань і надалі. Одним з таких факторів вимирання, можливо, були щільні хмари попелу і частинок, які опинилися в атмосфері після пожеж і поширилися по планеті. Вони огорнули частини Землі темрявою, яка могла зберігатися до двох років.

Також вчені припустили, що атмосферна темрява була викликана тим, що подрібнена гірська порода і сірчана кислота, що утворилася в результаті аварії, стали хмарами в небі, знизилася глобальна температура і утворилися кислотні дощі, що призвело до лісових пожеж.

На думку вчених, це порушило фотосинтез і призвело до колапсу екосистеми. Навіть після повернення сонячного світла зниження фотосинтезу тривало десятиліттями.

Щоб підтвердити теорію, яку висували й раніше, вчені провели моделювання. Виявилося, що після удару астероїда темрява настала дуже швидко — протягом декількох тижнів. Також дослідники виявили, що екосистеми можуть відновитися після періоду темряви, який тривав до 150 днів. Але через 200 днів ця ж спільнота досягла критичної точки, коли “деякі види вимерли, а моделі домінування змінилися”, – повідомили вчені. У симуляціях, де період темряви тривав від 650 до 700 днів (близько двох років) рівні вимирання досягли від 65% до 81%. Після того, як темрява розсіялася, потрібно було 40 років, щоб умови в екосистемах почали відновлюватися.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button