Екологія

Названо наслідки забруднення повітря для здоров’я. Воно впливає не тільки на легені

Група дослідників під керівництвом Інституту психіатрії, психології та неврології Королівського коледжу Лондона представила результати дослідження, в якому взяли участь 364 тис.осіб. Результати показали, що забруднення повітря пов’язане з виникненням багатьох захворювань.

Дослідники проаналізували записи з UK Biobank. Це велика біомедична база даних, що містить анонімну інформацію про генетику, спосіб життя та стан здоров’я понад півмільйона жителів Великобританії. Автори роботи перевіряли наявність зв’язків між високим рівнем впливу дрібнодисперсних частинок (PM 2,5) і діоксиду азоту (NO2) і розвитком 36 фізичних і п’яти психічних хронічних захворювань.

Дослідження показало, що найсильніша кореляція спостерігалася між життям у районах із забрудненим повітрям та супутніми неврологічними, респіраторними, серцево-судинними та загальними психічними захворюваннями, такими як депресія та тривожні розлади.

Крім того, автори роботи встановили, що в учасників, які піддавалися впливу більш високих концентрацій (більше 10 мкг / м3) дрібнодисперсних твердих частинок, ризик розвитку двох або більше супутніх захворювань був на 21% вище, ніж у людей, що живуть в районах, де повітря було чистіше. Практично аналогічний вплив — збільшення ризику розвитку декількох захворювань на 20% — спостерігалося для районів, в яких концентрація діоксиду азоту перевищувала 30 мкг / м3.

Збільшення ризику розвитку декількох хронічних захворювань при різному впливі різних забруднюючих речовин. Всі учасники розбиті на рівні квартилі. В якості одиниці обраний ризик для квартиля з найменшим впливом. Зображення: Amy Ronaldson et al., Frontiers in Public Health  

Висока кореляція між забрудненим повітрям спостерігалася не тільки для захворювань дихальної системи (астма, хронічні хвороби легенів). Також було встановлено зв’язок із захворюваннями серцево-судинної системи (фібриляція передсердь, ішемічна хвороба серця, серцева недостатність), неврологічними захворюваннями і психічними розладами, в тому числі зловживанням психоактивними речовинами, депресією і тривогою.

Як забруднення повітря впливає на кілька органів і систем одночасно, ще не до кінця зрозуміло, але є деякі докази того, що такі механізми, як запалення, окислювальний стрес і імунна активація може бути викликана частинками повітря, які можуть викликати пошкодження головного мозку, серця, крові, легенів і кишечника. Іоанніс Баколіс, співавтор дослідження

Збільшення ризику розвитку різних захворювань при високих впливах дрібнодисперсних твердих частинок (зверху) і діоксиду азоту (знизу). Зображення: Amy Ronaldson et al., Frontiers in Public Health

Вчені відзначають, що забруднення повітря пов’язане із загальними механізмами, які негативно впливають на кілька систем організму і підвищують ймовірність розвитку у людей безлічі довгострокових захворювань. Потрібні додаткові дослідження, щоб встановити, як можна знизити ризики.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button