Всесвіт

Астрономи знайшли найдальший космічний мегамазер

Пара галактик, що зливаються створює випромінювання, світло від якого проходить до нас мільярди світлових років.

Надпотужний космічний мазер виявили вчені за допомогою південноафриканського радіотелескопа MeerKAT. Джерело виявилося найвіддаленішим з відомих сьогодні мегамазерів, воно розташоване на відстані близько п’яти мільярдів світлових років і отримало назву Нкалакатха (Nkalakatha), що можна перевести зі зулуського як «великий бос». Про знахідку розповідається в статті, прийнятій до публікації в The Astrophysical Journal Letters і вже доступною в бібліотеці препринтів arXiv.

Деякі астрономічні об’єкти – зазвичай молекулярні хмари – можуть “накачуватися” енергією і випускати її у вигляді вимушеного випромінювання. Подібним чином працюють деякі типи лазерів, а оскільки випромінювання цих космічних джерел припадає на мікрохвильову область спектра, вони називаються мегамазерами (тип астрофізичного мазера, що є природним джерелом вимушеного випромінювання). Світність деяких з них на порядки перевищує світність Сонця – наприклад, мегамазери в тисячі разів яскравіше.

Знахідка була зроблена телескопом MeerKAT, в ході огляду LADUMA, метою якого виступають молекулярні хмари раннього і далекого Всесвіту. Випромінювання Нкалакатха виявилося вельми характерно, вказуючи на те, що джерелом його служить хмара міжзоряного гідроксилу (ОН), розташоване в галактиці, яка переживає злиття з іншою галактикою. «Коли галактики зливаються, газ, що міститься в них стає екстремально щільним і може випускати концентровані пучки випромінювання», – говорить один Марчін Гловацкі (Marcin Glowacki), один з авторів знахідки.

Мегамазер знаходиться в галактиці WISEA J033046. 26?275518.3, яку яскраво видно в інфрачервоному діапазоні і демонструє довгий «хвіст» радіовипромінювання, пов’язаний, мабуть, з речовиною, яка перетягує від галактики сусідка, що зближується з нею. За словами вчених, це найдальший гідрокисловий мегамазер з відомих на сьогодні. Для MeerKAT це перша подібна знахідка, проте вчені впевнені, що незабаром він виявить і інші мегамазери в далекому космосі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button