Всесвіт

Астрофізики визначили мінімальну температуру червоних карликів

Нові спостереження дозволили знайти температурний кордон, що розділяє червоні карлики й «зірки, що не відбулися» – коричневі карлики.

© JPL-Caltech, NASA

Відрізнити найменші від найбільших субзіркових об’єктів нелегко. Важко сказати, наскільки гарячою повинна бути зірка, щоб підтримувати стабільне випромінювання. Нижню межу температури вдалося намацати лише недавно. Про це розповідається в статті, яка буде опублікована в найближчому номері Astrophysical Journal Supplement Series, а поки представлена ??у відкритій онлайн-бібліотеці препринтів arXiv.org.

«Мінімальні зірки» – червоні карлики – в десятки разів менше Сонця і нагріваються в кілька разів слабкіше. Проте в їхніх надрах все-таки проходять слабкі термоядерні реакції, що створюють випромінювання. На відміну від них, коричневий карлики субзіркові тіла, і термоядерні процеси на них нестабільні. Тому з часом коричневі карлики тьмяніють і остигають назавжди. А ось червоні здатні існувати й тьмяно світитися багато мільярдів, а то і десятки мільярдів років, даючи навіть непогані шанси на розвиток життя у своїх «дочірніх» планет.

Розрізнити коричневі й червоні карлики здалеку не так вже й просто. Однак астрономи з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго вирішили скористатися різницею в їх віці. Річ у тому, що при народженні таке тіло рухається майже по рівній круговій орбіті навколо центру Галактики. Надалі, під впливом гравітації від сусідніх зірок, хмар і скупчень, орбіта поступово витягується. Якщо червоні карлики в середньому набагато старше коричневих, то й орбіти їх повинні бути більш еліптичні.

Тому астрономи розглянули орбіти 172 коричневих і червоних карликів і виявили, що трохи більше гарячі об’єкти виділяються куди більш витягнутими орбітами. Кордон відповідає температурі поверхні 1200-1400 ° С: мабуть, це мінімальна температура, можлива на зірку – червоному карлику. Нижче неї повноцінні термоядерні реакції неможливі. Для порівняння, температура поверхні Сонця становить близько 5500 ° С. Втім, поки вибірка занадто мала, і в майбутньому автори планують розширити спостереження, щоб провести температурний кордон ще точніше і надійніше.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button