Всесвіт

Астрономи знайшли першу позагалактичну наднову

Схожий на “дивне радіокільце” об’єкт J0624–6948 виявився надновою, що знаходиться в міжгалактичному просторі, поблизу від великої Магелланової Хмари.

Об’єкт J0624 – 6948 / ©Filipovic et al., 2022

Переважна більшість зірок у Всесвіті народжуються і вмирають у своїх галактиках. Вони утворюють скупчення, між якими тягнуться великі і пустельні території міжгалактичного простору. Зірки і планети там зустрічаються вкрай рідко, вони викинуті в порожнечу випадковою грою гравітації. Не дивно, що лише недавно астрономи змогли спостерігати першу таку зірку, загиблу вибухом наднової. Про це вони пишуть у статті, опублікованій в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Команда професора з Університету Західного Сіднея Мирослава Філіповича (Miroslav Filipovic) працювала з радіотелескопом ASKAP, коли виявила незвичайний об’єкт J0624–6948 поблизу від великої Магелланової Хмари — однієї з карликових галактик — супутниць Чумацького Шляху. На перший погляд, він був схожий на чергове “дивне радіокільце” (Odd Radio Circle, OCRs) — загадковий астрономічний об’єкт, в радіодіапазоні схоже на тьмяне розширювальне кільце.

Положення J0624-6948: нагорі – Чумацький Шлях, внизу відзначені велика і мала Магелланові хмари / ©Western Sydney University

Що являють собою ці “радіокільця” – невідомо, проте вчені помітили кілька характерних для них ознак, включаючи розміри: як правило, OCRs охоплюють цілі галактики. Об’єкт J0624 – 6948 цьому ніяк не відповідає, він набирає близько 155 світлових років в поперечнику і до того ж не утворює таке чітке кільце. Крім того, спектр радіовипромінювання J0624–6948 теж відрізняється від звичайних OCRs. Тому австралійські астрономи розглянули альтернативні варіанти.

Найбільш підходящим поясненням виявилися останки наднової, зірки, що вибухнула біля Великої Магелланової Хмари, за механізмом наднових типу Ia, – говорить професор Филипович. – Наші розрахунки вказують на її вік у межах 2200-7100 років». Якщо викладки австралійських вчених вірні, то J0624 – 6948 виявився першою відомою нам надновою в міжгалактичному просторі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button