Земля

Австралія оголосила рибам біологічну війну

Уряд Австралії оголосив війну карпу, який був завезений на Зелений континент в дев’ятнадцятому столітті і з тих пір широко поширився в місцевих водоймах, погрожуючи місцевим видам риб. Міністерство сільського господарства і водних ресурсів країни оголосило про підготовку програми по скороченню чисельності карпа. Для цього чиновники спільно з вченими планують цілеспрямовано заразити місцеву популяцію вірусом карпового герпесу.

d7e39195c2850ddc61087ba435505fd7
Нагадаємо, що Австралія відкололася від суперконтиненту Гондвана близько 50 мільйонів років тому, і з тих пір її флора і фауна розвивалися в ізоляції від решти світу. Це допомогло зберегтися багатьом істотам, які на інших материках не витримали конкуренції з сучасними тваринами. Але після того як європейські колоністи привезли з собою нові види, місцеві екосистеми пережили серію потрясінь.

Широко відомий приклад з кроликами, яких завезли для спортивного полювання. У відсутність природних ворогів-хижаків їх чисельність перевищила всі допустимі межі, і тваринки стали знищувати цілі ліси, поїдаючи молоді пагони. Коли для боротьби з напастю європейці завезли лис, ті швидко переключилися з кроликів на місцеву фауну, яка досі була знайома тільки з одним хижаком – дикою собакою дінго, яка також з’явилася в Австралії відносно недавно.

В середині 19-го століття в якості важливого сільськогосподарського об’єкта поселенці завезли до Австралії карпа. Цю рибу довгий час вирощували в ставках, але в підсумку окремі екземпляри випадково потрапили в природні водойми, і з 1960-х років в австралійських річках спостерігається неймовірне зростання чисельності карпа.

За деякими оцінками на сьогоднішній день до 90% біомаси риб в найбільшому в країні басейні річок Муррей і Дарлінг припадає на акліматизованих карпов, які становлять серйозну конкуренцію місцевим видам. Крім того, коропи харчуються рослинами і дрібними безхребетними, яких шукають у донних шарах мулу, що сприяє ерозії і погано впливає на прозорість і якість води.

“Карпи засмоктують велику кількість мулу і, відсіявши їжу, випльовують залишки, – пояснює доктор Кен МакКолл (Ken McColl) з Австралійського Державного об’єднання наукових і прикладних досліджень. – В результаті вода стає каламутною, що призводить до загибелі рослин і безхребетних, і в свою чергу порушує процеси розмноження і харчування у деяких місцевих видів риб та водних птахів”.

У пошуках засобу боротьби з надмірно размноженими рибами австралійські вчені звернули увагу на спалах вірусу карпового герпесу CyHV-3, який в 1998 році, викликав масову загибель риби в Ізраїлі (що стало серйозним ударом для місцевої аквакультури).

“Я називаю цей вірус своєрідним Інь і Янь, тому що він має погану і хорошу сторону, – каже МакКолл. – Для Австралії його можна розглядати в якості потенційного білого лицаря, який допоможе очистити наші річкові системи”.

Як повідомляється в прес-релізі, МакКолл і його колеги з 2008 року досліджують вплив вірусу герпесу на карпа і сусідні з ним види риб. В результаті численних експериментів учені прийшли до висновку, що CyHV-3 є абсолютно нешкідливий для місцевих мешканців водойм, але смертельний для карпа. В останнього через сім днів після зараження размножений вірус вражає нирки, шкіру і зябра, що утруднює дихання, перешкоджає попаданню води в організм і викликає швидку загибель риби.

Дослідники також заявляють, що вірус безпечний для людини, навіть якщо заражену рибу вживати в їжу.

Якщо протягом наступних двох років науковці підтвердять відсутність ризику для природних екосистем і населення, в кінці 2018 року буде складено детальний план скорочення чисельності карпа шляхом штучного поширення в австралійських річках вірусу карпового герпесу.

За оцінками експертів, щорічно негативний вплив карпа завдає економіці країни збиток $380 мільйонів. Тому програма вартістю $11,5 мільйонів знайшла широку підтримку в уряді Австралії.

Дослідники вважають, що приблизно через чотири роки після початку реалізації проекту вірус CyHV-3 знищить до 95% популяції коропа в природних водоймах. Правда, потім у риб може виробитися імунітет і потрібно створювати новий штам.

Додамо, що за роботою австралійських вчених уважно стежать колеги з сусідньої Нової Зеландії, які також зіткнулись з надмірним розповсюдженням завезеного коропа в своїх річках.

Варто відзначити, що раніше схожу біологічну зброю використовували проти інших завезених тварин. Наприклад, у тій же Австралії віруси застосовувалися для зниження чисельності кроликів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button