Земля

Австрійські кліматологи залізли в Яму Диявола (фото)

Група вчених з австрійського Університету Інсбрука знайшла і вивчила своєрідний «кліматичний літопис» на стінах знаменитої Ями Диявола в Долині Смерті.

Яма Диявола (Devils hole) це карстова печера, частково заповнена водою. Вхід в неї має розміри приблизно 5х1 метр. Затоплена частина сьогодні починається в 30 метрах від поверхні. Її глибина в точності невідома. Знаходиться вона на кордоні Каліфорнії та Невади.

Шамани місцевих індіанських племен запевняють, що в Ямі живе злий дух, який ночами виходить на поверхню і перевіряє, чи можна образити подорожнього, який заснув поряд. Ну, і звичайно, ходити до духу в гості – погана ідея. Зжере.

Австрійські вчені духу не злякалися і вивчили відкладення на стінах печери. Вони шаруваті, а товщина кожного шару залежить від наявності води на даній глибині протягом сезону. Виходить щось на зразок річних кілець у дерев.

Австрійські кліматологи залізли в Яму Диявола
Вхід в Яму

Вченим вдалося знайти відкладення віком 350 тисяч років. Завдяки ним гідрогеологічна історія печери прочитується на ура.

З’ясувалося, що рівень грунтових вод в Долині Смерті в минулому був досить мінливий. Його коливання становили десятки метрів. При цьому з’ясувалося, що сучасна Долина Смерті помітно сприятливіша для флори й фауни, ніж в далекому і навіть недавньому минулому, приблизно 20, 140, 220 і 350 тисяч років тому, коли рівень грунтових вод був нижче сучасного на 8-10 метрів

А зараз він знову знижується і це відбувається досить швидко.

 

Австрійські кліматологи залізли в Яму Диявола
Схема печери

«Ми показали, що рівень опадів в Долині Смерті і на всьому південному заході США дуже сильно залежить від активності штормів в Тихому океані. Це робить цей регіон вкрай уразливим і чутливим до змін клімату. Поточні прогнози вказують на те, що шторми змістяться на північ, що різко зменшить рівень опадів в майбутньому », – розповідає Кейтлін Вендт (Kathleen Wendt) з університету Інсбрука (Австрія).

Як вважають вчені, кліматичні зміни можуть призвести до численних локальних наслідків, на кшталт спеки або холоду, наступаючих в незвичне для людей час.

Потепління загрожує багатьма іншими лихами, на кшталт підвищення рівня Світового океану і зростання рослин в арктичній тундрі. Ну, і звичайно, з глибин «Ями» вибереться злий дух і з’їсть нас усіх.

Ознайомитися з подробицями можна в статті вчених, опублікованій в Science Advanced.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button