Всесвіт

Дві “катастрофічні” зірки обертаються одна навколо одної щогодини і це не межа

Вчені отримали перший прямий доказ теорії переходу подвійних зоряних систем, що існувала десятиліттями.

Приблизно половина зірок Чумацького Шляху поодинокі, як і наше Сонце. Інша половина обертається навколо інших зірок, іноді на неймовірно вузьких орбітах. Згідно з прес-релізом, група астрономів, включаючи експертів з Массачусетського технологічного інституту, тільки що виявила зоряну подвійну систему — пару зірок — з настільки вузькою орбітою, що вони обертаються навколо один одного кожні 51 хвилину.

Ця система є частиною рідкісного класу подвійних систем, відомих як катаклізмічні змінні. У них одна зірка, схожа на Сонце, обертається навколо білого карлика – гарячого щільного ядра мертвої зірки.

Десятиліття тому астрономи передбачали, що ці катаклізмічні змінні повинні рухатися і рухатися все ближче і ближче один до одного, поки не сформують неймовірно тісні орбіти. В ході нових спостережень вчені знайшли пряме свідчення катаклізмічної змінної в цій перехідній фазі.

Їх так називають через те, що вони випускають змінні спалахи світла, які, як вважали астрономи століття тому, сталися через невідомі катаклізми або «катастроф» в космосі. Насправді спалахи відбуваються через те, що білий карлик повільно акрецує або поглинає матеріал зірки-партнера.

Нещодавно виявлена система, яку назвали ZTF J1813 + 4251, відрізняється найкоротшою орбітою серед катаклізмічних систем на сьогодні. Астрономи відкрили її завдяки тому, що кожна із зірок на мить затьмарила іншу. Це дозволило вченим проводити точні вимірювання кожного з них і запускати моделювання, щоб побачити, як система розвиватиметься протягом мільйонів років.

Моделювання показало, що зірки знаходяться в перехідному періоді і що сонцеподібна зірка «пожертвувала» більшу частину своєї водневої атмосфери білому карлику. Приблизно через 70 млн років зірки зблизяться ще більше. У найближчому майбутньому вони, ймовірно, матимуть 18-хвилинну орбіту. Після цього, вони, в кінцевому підсумку, розширяться і розійдуться.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments