Технології

Бактерії як джерело енергії для наноприборів

Біологи виявили мікробів, які здатні створити “біобатарейки”.

Спосіб, який використовують для акумулювання енергії два види бактерій, нетиповий для живих організмів. Усередині мікробів ростуть мікроскопічні кристали магнетиту, які потім буквально накачуються електронами. Такою “батарейкою” можуть користуватися й інші бактерії.

31-03-15-foto-600x407-1 (2)

Незвичайні біоаккумулятори знайшли німецькі біологи з Тюбінгенського університету. Андреас Капплер, а також його колеги вивчали зразки мікроорганізмів, що мешкають в ґрунтовій воді та ґрунті, і звернули увагу на своєрідні стосунки двох видів мікробів. Geobacter sulfurreducens – бактерії, відомі біологам своїми незвичайними властивостями і харчовими вподобаннями. У раціоні цих мікробів вуглеводні і оксиди заліза, крім того, мікроби притягуються до металу. Штами цих бактерій, що відрізняються особливим апетитом, біологи пропонують використовувати для створення “живої батарейки”, щоб мікроби окисляли в паливних комірках активна речовина і передавали в електричний ланцюг звільнені електрони.

Читайте також: Бактерії людини запрограмовані на знищення її здоров’я в старості

Як помітили Капплер і його команда, при появі в одному середовищі з цими бактеріями Rhodopseudomonas palustris, менш відомих мікробів, виникає цікава взаємодія. Geobacter sulfurreducens з настанням темного часу доби починають поїдати іони заліза, розчинені у воді, а потім відновлюють їх. При цьому ступінь окислення знижується на одну одиницю – з +3 до +2. “Відходи” викидаються бактерією у вигляді частинок магнетиту. Вдень у справу вступають Rhodopseudomonas palustris, які поглинають і повторно окислюють відновлене залізо. Кристали вони використовують як “батарейки”.

У середовищі, де активні ці два види бактерій, відбувається постійний кругообіг сполук заліза, якими користуються мікроби. При цьому витрачаються лише вода, органіка, вуглекислота та інші природні речовини, використовувані в процесі життєдіяльності. Такі взаємовигідні спільноти бактерій можна використовувати, щоб очищати води від токсичних речовин і важких металів або навіть в якості джерела енергії для наноприборів. Однак для цього ще необхідно провести ряд досліджень.

Натхнення: innoros.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button