Відео

Бджоли навчилися плавати у воді

Уявіть собі, що ви — бджола. На дворі спекотний день, ви знемагаєте від спеки і летите до ставка, щоб охолодитися. Однак випадково зачіпаєте тонкими крилами поверхню, і вони моментально промокають. Аеродинаміка вас більше не врятує… Невже це кінець?

За оцінками вчених, у бджоли є пара хвилин перед тим, як вона виб’ється з сил і гравітація затягне її на дно. Однак цього часу вистачить, адже бджоли, судячи з усього, знайшли еволюційний вихід з цієї ситуації.

Пчелы научились плавать в воде
Хвилі, що розходяться від крил бджоли у воді

У новому дослідженні команди Каліфорнійського технологічного інституту описана зручна тактика виживання, яку медоносні бджоли (Apis mellifera) можуть використовувати для того, щоб уникнути такого негативного результату. Вони навчилися виводити себе з води, використовуючи крила для створення хвиль! Така поведінка, ніколи раніше не було задокументовано у комах.

Генезис цього дивного відкриття полягав у випадковому спостереженні співавтора Гаріба, інженера-дослідника Кріса Ро, який одного разу випадково побачив бджолу, що застрягла у воді у нерухомому ставку кампусу Калтеха. Ро бачив, як биття крил бджоли породжує крихітні брижі на поверхні ставка. Було це зроблено навмисно, і якщо так, то з якою метою?

Щоб краще зрозуміти фізику «плаваючої» бджоли, Ро швидко витягнув її з води і відніс в лабораторію. Там, разом з колегою, двоє вчених вивчали поведінку і 32 інших зразків у ході експериментів, де коливання води фіксувалися за допомогою швидкісних камер. В результаті дослідники розкрили секрет стратегії того, як бджоли вибираються з води.

Виявилося, що медоносні бджоли використовують вологі крила як створення гідродинамічного імпульсу, який провокує виникнення асиметричних хвиль. Це енергоємний процес, однак він дозволяє їм долати водний простір зі швидкістю приблизно 2-3 довжини власного тіла в секунду. Через 5 хвилин таких вправ бджола починає демонструвати ознаки фізичної втоми, однак за цей час можна перетнути велику калюжу або маленький ставок- тим самим комаха збереже собі життя.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button