Земля

Бджоли сплять і бачать сни

Так само, як і люди, бджоли сплять по 5-8 годин на добу. Звички сну бджіл вивчав ще в 1983 році вчений Волтер Кайзер. Спостерігаючи за вуликом, Кайзер помітив, як спочатку починають згинатися ноги бджоли, схиляючи її тіло і голову до підлоги. Потім переставали ворушитися вусики. Іноді бджола падала на бік, а деякі комахи уві сні тримали один одного за ноги.

12314bb5616153d71697714fb3ac6584
Для чого бджоли сплять? Як і людям, сон приносить бджолам відпочинок і відновлює сили. Учені вирішили дізнатися, як поведуть себе ці комахи, позбувшись сну. Стан бджіл-збиральниць після ночі без сну (з вини дослідників) залишало бажати кращого.

По-перше, виникали проблеми з комунікацією. Замість того, щоб виконувати свій виляючий танець з неймовірною точністю, сонні бджоли здійснювали незграбні рухи і не могли показати товаришам дорогу до джерела їжі. Ті збивалися з маршруту, втрачаючи час і енергію. В результаті страждала вся колонія. Виснаженим бджолам було складно знайти зворотну дорогу у вулик з квіткових полянах — потрібно багато часу для орієнтування по небу і навколишніх об’єктах. Багато губляться і ніколи не повертаються.

Як відомо, у людей глибокий сон закріплює спогади, переводячи їх з короткоротаційної в довготривалу пам’ять. Те ж відбувається з бджолами. Хоча їхні тіла неактивні під час глибокого сну мозок залишається бадьорим. Справи попереднього дня реактивує в мозку, тендітні спогади стабілізуються і перетворюються на постійні знання, доступ до яких можна буде отримати на наступний день або навіть у далекому майбутньому.

Дізнавшись, що бджоли сплять, вчені задалися питанням — чи бачать вони сни? У людей сни пов’язані з фазою швидкого сну. Сни бачать ссавці, птахи та рептилії — групи тварин, у яких присутні етапи сну із швидким рухом очних яблук. Однак останні дослідження показали, що сни сняться і під час глибокого сну, в який занурюються бджоли. А отже, наші смугасті друзі можуть бачити сни!


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button