Земля

Глобальне дослідження: нас вбиває те, що ми їмо

Який фактор ризику призводить до найбільшої кількості смертей у світі? Не куріння. І навіть не високий тиск. Це погане харчування. «Сі-ен-ен» розповідає про аналіз дослідження, яке тривало 27 років. Ця робота показала, що в 2017 році кожна п’ята смерть у світі — а це 11 мільйонів осіб — пов’язана з харчовими факторами.

«У багатьох країнах погане харчування частіше стає причиною смерті людей, ніж куріння тютюну або високий кров’яний тиск», — каже Ашкан Афшін (Ashkan Afshin), доцент кафедри показників охорони здоров’я у Вашингтонському університеті.

І справа не тільки в тому, що люди вибирають нездорову їжу, наприклад, червоне м’ясо і солодку газовану воду. Не менш важлива нестача в нашому раціоні здорової їжі, а також те, що ця їжа занадто солона, каже Афшін, провідний автор аналізу, який після 27 років досліджень був опублікований в журналі «Ланцет» (Lancet).

«У той час як традиційно у всіх дискусіях з цього питання упор робився на зниження прийому нездорової їжі, ми у своєму дослідженні показали, що на рівні всього населення в цілому недостатнє споживання здорової їжі — більш важливий фактор, це високе споживання шкідливих продуктів», — розповів він.

Дослідження показало, що в 2017 році кожна п’ята смерть у світі — а це 11 мільйонів чоловік — була викликана швидше занадто великою кількістю солі в раціоні і недоліком в ньому цільного зерна, фруктів, горіхів і насіння, замінені трансжирами, солодкими напоями і великою кількістю червоного м’яса та страв з них.

Великий обсяг дослідження означає, що його результати є актуальними для всіх, неважливо, де людина живе, говорить Ендрю Рейнольдс (Andrew Reynolds), науковий співробітник Університету Огайо в Новій Зеландії, який брав участь в дослідженні.

«Висновки, зроблені в дослідженні, послужать основою для прийняття політичних рішень, що визначають, які продукти харчування доступні в західних країнах, як їх просувають на ринку і, можливо, також їх вартість в найближчі роки», — розповів Рейнольдс.

15 факторів ризику, пов’язаних з харчуванням

В ході роботи, яку фінансував Фонд Білла і Мелінди Ґейтс (Bill & Melinda Gates Foundation), Афшін і його колеги розглянули 15 факторів ризику, пов’язаних з харчуванням, а також їх зв’язок зі смертністю та інвалідністю. Велика кількість малокорисного червоного м’яса та страв з них, що містять багато цукру напоїв, трансжирних кислот і солі (які, як давно відомо, становлять небезпеку для здоров’я) порівнювався з впливом, який чинять на здоров’я раціони з малим споживанням корисних продуктів. Ці корисні продукти містили фрукти, овочі, незбиране зерно, молоко, кальцій, горіхи і насіння, клітковину, бобові, жирні кислоти омега-3 з морепродуктів і поліненасичені жири, корисні жири, які є в лососеві, рослинні жири.

За винятком солі, яка була ключовим чинником ризику майже скрізь, дослідження показало, що червоне м’ясо і страви з них, трансжири і солодкі напої знаходяться в нижній частині діаграми ризиків для більшості країн.

Насправді, більша частина всіх смертей у світі, пов’язаних з харчуванням, у 2017 році були обумовлені лише трьома факторами ризику: вживанням занадто великої кількості солі, недостатньою кількістю цільного зерна та недостатньою кількістю фруктів. Ці ризики залишаються однаковими незалежно від соціально-економічного рівня більшості країн, розповів Афшін.

Це нове дослідження стало частиною щорічної доповіді про Глобальний тягар хвороб, підготовленого об’єднанням тисяч дослідників, що відстежують передчасні смерті і випадки інвалідності через більш ніж 350 захворювань і травм в 195 країнах.

У січні це об’єднання опублікувало свою «дієту для здорової планети», яка передбачає, що скорочення споживання червоного м’яса та цукру вдвічі, а також збільшення споживання фруктів, овочів і горіхів може запобігти до 11,6 мільйона передчасних смертей без шкоди для планети.

Афшін розповів, що в загальних рисах про це дослідження розповідалося в торішній доповіді про Глобальний тягар хвороб, однак, без подробиць, тому версія цього року стала «найбільш повним аналізом впливу раціону на здоров’я», попри деякі методологічні недоліки і прогалини в даних зі слаборозвинених країн.

«Це хороша спроба, — сказав Рейнольдс. — Дослідження нашого раціону публікуються щорічно, однак, ця робота заслуговує на увагу завдяки масштабу даних, розглянутих в ній, і її глобальної репрезентативності». Він додав, що рейтинги ризиків дають державним політикам «безцінну інформацію про те, до якої харчової поведінки слід прагнути в першу чергу».

Смертність, пов’язана з раціоном, по країнах

Десять мільйонів смертей, пов’язаних з раціоном, в 2017 році були викликані серцево-судинними захворюваннями, рак став причиною 913 000 смертей, а діабет другого типу — причиною 339 000 смертей. Крім того, в 2017 році цими трьома факторами був зумовлений ряд хронічних захворювань, які спричинили 66% випадків інвалідності.

Цікаво, що ожиріння не стало одним із головних чинників і посіло лише шосте місце в списку глобальних ризиків, пов’язаних із захворюваннями, розповів Афшін.

В Узбекистані зареєстровано найбільшу кількість випадків смерті, пов’язаних з харчуванням, за ним слідують Афганістан, Маршаллові Острови, Папуа-Нова Гвінея і Вануату. У Ізраїлю виявилося найнижче число таких смертей, за ним пішла Франція, Іспанія, Японія та Андорра — крихітне князівство між Францією та Іспанією.

У рейтингу низької смертності Великобританія зайняла 23 місце, обігнавши Ірландію (24) та Швеції (25), тоді як США опинилися на 34 місці, після Руанди та Нігерії (41 і 42). Індія посіла 118 місце, а Китай — 140.

Найбільш значні фактори ризику

Для Сполучених Штатів, Індії, Бразилії, Пакистану, Нігерії, Єгипту, Німеччини, Ірану та Туреччини найбільшим фактором ризику стала відсутність в раціоні цільного зерна; у багатьох інших країнах цей фактор посів друге або третє місце. Це не означає, що люди в цих країнах не їдять зернових, а скоріше, що вони їдять оброблені зернові з невеликою харчовою цінністю і потенційно великою кількістю калорій.

Рейнольдс, який опублікував у цьому році в «Ланцете» дослідження, присвячене впливу на здоров’я цільного зерна, попереджає, що багато продуктів, пропонованих сьогодні споживачам під виглядом «цільнозернових», часто не є такими.

«Цільні зерна включають в сильно оброблені продукти, які можуть бути сильно здрібнені і в які додано натрій, вільні цукри і насичені жири, — каже Рейнольдс. — Я думаю, ми всі повинні це враховувати і не плутати переваги мінімально оброблених цільних зерен з тим, що сьогодні часто рекламується як цільнозернові продукти».

За визначенням, цільне зерно в продукті — це використання всього насіння рослини: висівок, зародка і ендосперму. Рада з цільнозернових продуктів почала використовувану в 54 країнах маркування, що засвідчує ступінь вмісту цільного зерна в продукті і яку можуть шукати при виборі покупці.

Регіональні проблеми

Для Китаю, Японії, Індонезії і Таїланду найбільшим фактором ризику виявилася кількість натрію в раціоні. Ймовірно, це пов’язано з надзвичайно солоними рисовими оцтами, соусами і пастами, які використовуються для приготування традиційних азіатських страв, розповідає Афшін.

Чи означає це, що ці культури так і будуть продовжувати жити в умовах високого ризику? Не обов’язково, говорить Корінна Хоукс (Corinna Hawkes), керівник Центру продовольчої політики при Лондонському університеті.

«Кожен, хто вивчав історію їжі, розповість вам, що культурні харчові переваги з часом змінюються, — каже Хоукс, яка не брала участь в новому дослідженні. — Вони дійсно змінюються. Але так, в даному випадку це, ймовірно, спричинить і культурні зміни».

У Мексиці найвищим фактором ризику виявився недолік горіхів і насіння, за яким слідувала брак овочів, цільного зерна і фруктів у раціоні. І це була одна з небагатьох країн, де шкідливі солодкі напої опинилися в рейтингу ризиків досить високо — під номером п’ять. Це пояснюється не тільки обумовленою культурою любов’ю до солодких газованих напоїв, в тому числі домашніх, званим «агуас фрескас» (aguas frescas), розповідає співавтор дослідження Крістіан Разо (Christian Razo), але і проблемою з доступом до чистої води, а також до фруктів і овочів.

«У нас немає чистої питної води», — сказала Разо, яка отримала докторський ступінь по нутриціології в Національному інституті громадського здоров’я Мексики. «Тому людям доводиться купувати чисту воду для пиття, а якщо вони щось купують, то воліють газовану воду, — сказала вона. — Також легше дістати оброблену їжу, ніж свіжі фрукти і овочі».

Разо говорить, що, хоча Мексика — великий виробник свіжих фруктів і овочів, але їх викуповують дистриб’ютори зі Сполучених Штатів та інших країн, а люди в мексиканських містах залишаються без доступу до недорогих свіжих продуктів або можливості вирощувати свої власні.

«Ми закликаємо людей купувати на місцевих ринках, але там все дорожче, — розповідає Разо. — Важко конкурувати з усіма цими величезними брендами, які скуповують продукцію. Так що, так, у нас великі проблеми».

А що стосується горіхів і насіння, то «люди їх просто не купують, тому що вони дуже дорогі», говорить вона.

Заклик до дії

Політики відреагували на дослідження закликом до дії.

«Нездорове харчування — основний фактор ризику для Глобального тягаря хвороб. Відносна важливість цього фактора зростає і терміново вимагає уваги», — сказав Франческо Бранка (Francesco Branca), директор Департаменту харчування для здоров’я і розвитку Всесвітньої організації охорони здоров’я.

«Громадськість повинна знати про критично важливий зв’язок між харчуванням і здоров’ям і вимагати від держави дій щодо поліпшення доступності продуктів, які входять в здоровий раціон, — сказав Бранка. — Враховуючи необхідність вжиття термінових заходів, Генеральна Асамблея ООН оголосила 2016-2025 роки Десятиліттям активності ООН з проблем харчування та просить уряди взяти на себе такі зобов’язання».

За словами Хоукс, це вимагатиме скоординованих зусиль державних діячів, виробників продуктів харчування, маркетологів і дистриб’юторів, що стане значним досягненням.

Якщо знову повернутися до цільнозернових продуктів, потрібні кардинальні зміни в економіці виробництва і розподілі продуктів харчування, сказала вона.

«Перероблювання зерна дуже вигідне, — розповідає Хоукс. — Візьмемо, наприклад, кукурудзу. Ви можете переробляти її в різні продукти: корм для тварин, рафіноване борошно, кукурудзяний сироп з високим вмістом фруктози і так далі. Таким чином, завдяки цій обробці, виробники формують кілька потоків створення цінності».

«Якщо ми тепер скажемо: „я виробляю кукурудзу, щоб отримувати один продукт”, нам потрібно налагодити діалог з індустрією, щоб зрозуміти, де потрібні державні інвестиції з метою змінити систему, тому що зміни потрібні великі. Це серйозне завдання».

Але Хоукс сповнена надій. Двадцять років тому, за її словами, коли вона говорила політикам, які займаються охороною здоров’я на глобальному рівні, про важливість раціону, до неї ставилися «як до якогось маргіналу. Тепер, коли я приходжу і кажу це, мене сприймають серйозно».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button