Земля

Людина прямоходяча освоїла «складні» кам’яні знаряддя праці близько 2 млн років тому

Археологи вважають, що Homo erectus «винайшли» ашельську культуру 1,95 млн років тому.

Археологи вперше безпосередньо пов’язали викопні рештки стародавнього гомініду з конкретними доісторичними знаряддями праці. Аналіз показав, що людина прямоходяча (Homo erectus) здійснила перехід від примітивної олдувайської культури до ашельського виробництва приблизно за 50 000 років — між 2 і 1,95 млн років тому.

Висновок вчених заснований на повторному аналізі нижньої щелепи доісторичного немовляти, яка була виявлена ще в 1981 році в археологічному комплексі Мелка-Кунтурі в високогір’ї Ефіопії. Нижню щелепу знайшли в ході розкопок рівня E на ділянці Гарба IV, де також були знайдені олдувайські кам’яні знаряддя. А всього на один рівень вище, на рівні D виявлена колекція ашельських інструментів

Фрагмент нижньої щелепи дитини з Ефіопії, одного з найдавніших представників виду Homo erectus. Зображення: Universidade de Vigo

Дотепер було неможливо пов’язати щелепну кістку немовляти з конкретним видом, що ускладнювало історичну реконструкцію того, що сталося на цьому місці. Дослідники використовували синхротронну візуалізацію, щоб підтвердити, що щелепна кістка належала дитині Homo erectus, а не іншого виду архаїчних гомінідів.

Дослідники також використовували палеомагнітне датування, щоб показати, що вік порід, на яких були поховані дитина і олдувайські інструменти, становив близько двох мільйонів років. Аналогічний аналіз для ашельських знарядь на рівні вище показав, що їх виготовили і залишили приблизно 1,95 мільйона років тому, тобто всього на 50 000 років пізніше.

Кам’яні знаряддя ашельської культури, датовані 1,95 млн років. Зображення: Universidade de Vigo

Раніше найстаріші відомі ашельські інструменти датувалися приблизно 1,6 млн років. Але нове дослідження пов’язує цю технологію з Homo erectus, які окупували Ефіопське нагір’я за 350 тис. років до цього. Це робить їх найдавнішою групою з літопису скам’янілостей, яка пов’язана з виготовленням і, мабуть, винахідниками технології.

Олдувайські знаряддя з’явилася приблизно 2,6 млн років тому. Їх винахід приписується людині вмілій (Homo habilis), яка була прямим попередником людини прямоходячої. Примітивні знаряддя праці цієї культури є камінь зі сколом з одного боку, який створює загострений край.

У ашельської культурі обробка здійснювалася більш ретельно: великі камені заточувалися з двох сторін. Готові знаряддя — універсальні кам’яні ручні сокири, довжина яких зазвичай становила від 12 до 20 см. Їх використовували для оброблення тварин, зрізання рослин, риття ям в землі або розпилювання дерев для розведення вогню.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button