Всесвіт

Супутник Марса руйнується: його поверхня покрита “розтяжками” від гравітації (фото+відео)

Планетологи вважають, що смуги на Фобосі утворилися під дією приливних сил Марса, що руйнують супутник.

Міжнародна група дослідників представила результати аналізу, який пояснює походження загадкових борозен на поверхні Фобоса. Вони вважають, що це зовнішній прояв внутрішніх каньйонів, що сформувалися в процесі розтягування і деформації поверхні. Вона пов’язана з руйнуванням супутника під дією приливних сил.

Фобос – найближчий з двох супутників Марса. Це масивне кам’яне тіло діаметром близько 22 км. На поверхні Фобоса можна побачити незвичайний візерунок з паралельних ліній. Це утворення було відкрито при дослідженні супутника місією НАСА “Вікінг” в 70-х роках, але довгий час ставило вчених в глухий кут.

Комп’ютерне моделювання деформації поверхні Марса. Анімація: Bin Cheng et al., The Planetary Science Journal

Дослідники використовували моделювання умов на Фобосі за допомогою суперкомп’ютера. У своїй моделі вчені припустили, що на поверхні супутника лежить пухкий пил, який покриває більш глибокий шар з трохи більш зв’язаного матеріалу. У цьому внутрішньому шарі за версією вчених можуть формуватися глибокі тріщини. В цьому випадку пухкі матеріали з поверхні будуть обсипатися в утворені тріщини і формувати кар’єри на поверхні.

Планетологи представили в процесі моделювання верхні 150 м поверхні Фобоса у вигляді двох прямокутних паль, що складаються з 3 мільйонів зерен, причому самі верхні 50 м дуже пухкі, а більш глибокі зерна мають слабке зчеплення. Потім вони проаналізували, як буде деформуватися поверхня під дією приливних сил.

Поступова еволюція борозен на поверхні супутника. Зображення: Bin Cheng et al., The Planetary Science Journal

Результати дослідження показали, що отримані структури мають вражаючу схожість за розміром, розташуванням та орієнтацією з багатьма канавками, що спостерігаються в середніх широтах на Фобосі. Зокрема, модель побудувала такі ж паралельні візерунки і ямки, яких багато спостерігаються на поверхні супутника.

Фобос розташований від Марса всього в 6 тис.км. Через таку близькість приливні сили змушують його рухатися по спіралі зі швидкістю близько 2 м за 100 років. За оцінками вчених, приблизно через 40 млн років супутник вріжеться в планету.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button