Всесвіт

Космічний телескоп “Джеймс Вебб” дозволив астрономам досліджувати ядро галактики

Астрономи Каліфорнійського університету в Ірвайні досліджували галактику NGC 7469 за допомогою надчутливих інструментів середнього інфрачервоного діапазону космічного телескопа «Джеймс Вебб». Вчені провели детальний аналіз взаємодії між активним галактичним ядром, в якому домінує надмасивна чорна діра і оточуючими її областями, де йдуть процеси народження зірок.

Зображення телескопа Хаббл NGC 7469 (внизу ліворуч) та IC 5283 (вгорі праворуч). NASA

Одним з найцікавіших процесів в житті галактики є взаємодія її ядра з навколишнім простором. “Джеймс Вебб” дав можливість це побачити

Група астрономів з Каліфорнійського університету в Ірвайні за допомогою космічного телескопа «Джеймс Вебб» досліджувала галактику NGC 7469. Ця галактика знаходиться на відстані 228 мільйонів світлових років від Землі. Астрономи проаналізували взаємодію між активним галактичним ядром, в якому домінує надмасивна чорна діра, і навколишніми областями, де активно йде процес народження зірок.

Провідний автор роботи Вівіан Ву сказала:

“Ми бачимо не тільки вітер від надмасивної чорної діри, але і “ударний нагрів” газу, викликаний цим вітром поблизу галактичного ядра”.

Вівіан Ву зазначила, що нагрівання відбувається, коли вітер від чорної діри в центрі галактики тисне на навколишній щільний газ, створюючи ударний фронт. За її словами, цей ефект може впливати на зіркоутворення двома протилежними способами: стискаючи газ, він може сприяти народженню нових зірок, але вітер може і зруйнувати новонароджену зірку.

Центр галактики NGC_7469 https://arxiv.org/pdf/2209.01210.pdf

NGC 7469 – це яскрава галактика з активним центром, що містить надмасивну чорну діру та кільце зіркоутворюючих областей. Протягом десятиліть астрономи намагалися вивчити детальну динаміку таких галактик. Вони складають близько 10% всіх галактик у Всесвіті, але їх центри закриває пил. Тепер “Джеймс Вебб” надав астрономам можливість побачити, що ховається за пиловою завісою.

“Тепер у нас є більш чітка картина — принаймні в цій системі – про те, як активне галактичне ядро витісняє газ, і як це впливає на навколишній матеріал», — додала Вівіан у. — «Ми бачимо явні ознаки того, що вітри, керовані чорними дірами, викидають енергію в міжзоряний простір».

Значний внесок в динаміку руху NGC 7469 вносить близька до неї галактика, з якою вона зливається.

“Взаємодія з іншою галактикою означає, що галактичні матеріали переміщуються в результаті приливних сил і стягуються до центру галактичної системи. Цей процес призводить до того, що центр галактики стає дуже запиленим», — сказала Вівіан у. — «Ось чому так потрібні інструменти, подібні до тих, що на борту “Джеймса Вебба”. Вони дозволяють нам бачити крізь пил і полегшують розуміння динаміки ядер галактик, що зливаються».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button