Людина

Без фізичних навантажень людське серце стає схожим на мавпяче

Біологи порівняли серця людей і наших найближчих родичів, виявивши ряд відмінностей, які, однак, зникають без достатніх тренувань на витривалість.

Серед близьких нам приматів представники нашого виду виділяються вражаючою витривалістю. Люди легко здатні пробігти не один десяток кілометрів або пересуватися пішки цілий день, не відчуваючи особливих проблем: вважається, що все це вказує на загоний тип полювання, якими займалися наші далекі предки. Витривалості людського тіла допомагає цілий ряд адаптацій, і одна з ключових — унікальна будова серця.

Роберт Шейв (Robert Shave) з Університету Британської Колумбії і його колеги порівняли форму і продуктивність серця у горил, шимпанзе, а також представників чотирьох груп людей: бігунів на великі дистанції; спортсменів, які грають в американський футбол; селян, які займаються “натуральним господарством”, і звичайних городян, які ведуть малоактивний спосіб життя. Про результати своїх спостережень вчені повідомляють в статті, опублікованій в журналі PNAS.

Автори відзначають, що горили і шимпанзе в цілому ведуть не надто рухливе життя і багато сплять, хоча здатні до неймовірних для нас спалахів активності і сили. Їх серця адаптовані до подібних навантажень: вони мають товсті м’язові стінки і округлу форму. Людське серце більш витягнуте — насамперед за рахунок збільшення лівого шлуночка, який прокачує по тілу насичену киснем кров.

Крім того, з кожним ударом людське серце злегка закручується, що дозволяє прокачувати більше крові при кожному скороченні, а також більше набирати її в шлуночок при розслабленні між ними. За словами Шейва і його співавторів, серця мавп до такого нездатні, в результаті їх можливості перекачувати кров досить обмежені. Зате вони краще адаптовані до різких спалахів активності і роботи при підвищеному тиску крові.

Серця людей, не звиклих до фізичних навантажень, поступово втрачають багато «людських рис» стають більш округлими і закручуються під час роботи не так помітно, як у шимпанзе. Навіть більше, такі ефекти виявилися і у футболістів, які роками тренують вибухову силову продуктивність: м’язові стінки їх серця стають товщі, однак адаптації, пов’язані з витривалістю, проявляються слабше.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button