Земля

Білки виявилися азартними гравцями “в еволюцію” (фото)

Коли видається голодний рік, обережній тварині варто принести якомога менше потомства, щоб успішно вигодувати їх і не втратити ресурси. Однак червоні білки ніби йдуть наперекір цій логіці, граючи в “еволюційну лотерею”. Дослідження опубліковано в журналі Science.

Червона білка з дитинчам / © eurekalert.org

Раз на чотири-сім років ліси в Канаді переживають рясний рік, коли ялинові гілки буквально ломляться від шишок, повних живильного насіння. У такий час їжі вистачає всім. І за кілька місяців до початку «ялинового буму» червоні білки приносять потомство, яке зможе відгодуватися на ялиновому насінні і підготуватися до суворої зими.

Однак, вивчивши стратегії розмноження декількох десятків самок білок, дослідники виявили, що серед цих звірків є «оптимістки» і «песимістки». “Оптимістки” приносять численне потомство щороку, незалежно від кількості корму в навколишньому середовищі, а “песимістки”, навпаки, обережні і залишають мало білченят. Здавалося б, у “песимісток” шансів вижити більше, адже “ялиновий бум” трапляється досить рідко, але довгострокове дослідження показало, що це не так.

Хоча в рідкісних випадках червоні білки доживають до семи років, середній термін їх життя — три з половиною роки, так що звір-«оптимістика» може і не дожити до наступного «ялинового буму». Однак, якщо самка відмовиться приносити численне потомство щороку, вона може втратити шанс «зірвати джекпот», коли «бум» все-таки трапиться і корму вистачить для всіх білченят.

Іншими словами, нехай і ризикуючи щороку втратити потомство і залишитися в поганій фізичній формі після витратного розмноження, в довгостроковій перспективі білки-«оптимістки» виявляються успішніше, ніж їх родичі-«песимістки». Проте збереження двох альтернативних стратегій розмноження в популяціях цих тварин доводить, що в разі непередбачених змін в навколишньому середовищі (наприклад, коли «ялиновий бум» довго не настає) і у «песимісток» може з’явитися шанс відігратися.

Помічені білченята: хто знає, чи чекає їх «ялиновий бум» восени? / © Ben Dantzer

Поки вчені не можуть сказати, яким чином білки вибирають ту чи іншу стратегію розмноження, але підозрюють, що це пов’язано з їх харчуванням пагонами ялин протягом усього року. Оскільки білки не можуть принести потомство безпосередньо після «буму» (їм потрібно місяць на виношування білченят, і ще майже два місяці малюки будуть харчуватися молоком матері), вони «моніторять» стан дерев, щоб за кілька місяців до можливого початку достатку ризикнути заради джекпоту або ж остерігатися з високими ставками.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button