Земля

Сонце живцем висушило хамелеона (фото)

Письменник і творець фільмів про дику природу Джанакі Ленін нещодавно стала свідком страшної картини в Індії. Нещасний хамелеон буквально висох живцем під палючим тропічним сонцем, поки намагався попити води з крана, який був вимкнений.


За словами Ленін, рептилія померла, вхопившись за кран, а потім швидко муміфікувалася під інтенсивними сонячними променями. Судячи по двох крихітних отворам в її рештках, мурахи допомогли завершити процес консервування.

«Всі тварини можуть справлятися зі змінами температури до певної межі, — пояснює Жанін Рефснайдер, герпетолог з Університету Толедо в Огайо. — Якщо температура виходить за рамки, клітини і білки в організмі фактично починають руйнуватися».

Навіть рептилії, адаптовані до спекотного середовища, стають жертвою теплового стресу, відзначають вчені. Це погані новини для всіх живих істот, включаючи людей, оскільки наш світ нагрівається. Згідно з дослідженням, 30 % населення світу в даний час піддається потенційно смертельного результату через спеку протягом 20 днів в році, а зміна клімату призводить до зростання хвиль тепла.

Хоча немає ніякого способу дізнатися, яку роль зіграли кліматичні зміни в загибелі цієї конкретної тварини, Редснайдер каже, що рептилії піддаються найбільшому ризику через глобальне потепління. Оскільки рептилії є ектотермними, або холоднокровними тваринами, їх температура тіла близька до температури навколишнього середовища. Основним способом терморегуляції для них служить орієнтація на місцевості: щоб уникнути перегріву, вони ховаються в тіні або закопуються в пісок. Але якщо вони не встигають знайти укриття або воно їх не рятує, то стрімко гинуть.

«Багато з рептилій, що мешкають в пустелі або тропіках, вже знаходяться в максимально допустимій для них спеці, тому навіть невелике підвищення температури може призвести до досить сильного теплового стресу», — пояснює учений.

Крім того, виявлені докази скорочення чисельності рептилій у всьому світі через процеси, пов’язані зі зміною клімату. Наприклад, дослідження показують, що черепахи і ігуани Галапагоса і американські ящірки-ядозуби схильні до ризику через скорочення популяцій.

І це не просто спека, з якою повинні боротися змії, черепахи і ящірки, кажуть вчені. Для багатьох видів рептилій температура, в якій знаходяться яйця, визначає стать дитини. Це означає, що глобальне потепління може призвести до популяцій рептилій з переважанням самців або самок. Наприклад, на Північному острові Нової Зеландії зростання температури вже призвело до чисельної переваги самців у місцевих популяціях туатари.

Розписні черепахи, за словами Редснайдер, показали деяку здатність адаптуватися до спеки, наприклад, вибираючи більш затінені гніздові ділянки у жаркі роки. Але навіть ця стратегія має обмеження: в якийсь момент, якщо температура в навколишньому середовищі стає занадто високою, навіть тінь не врятує.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button