Наука

Біологи відкрили новий клас біомолекул

Вчені зі Стенфордського університету виявили з’єднання РНК з простими цукрами – гліко-РНК, – про існування яких в живих клітинах ніхто досі не замислювався.

© NICHD

Білки, ліпіди, вуглеводи (цукру) і нуклеїнові кислоти – основні види біологічних макромолекул. При цьому невеликі вуглеводи можуть приєднуватися і до білків, і до жирів. Такі гліколіпіди утворюють основу клітинних мембран, а глікопротеїни грають найважливішу роль у взаємодіях клітин: наприклад, визначають групу крові еритроцитів. Гліколіпіди і глікопротеїни зустрічаються у всіх відомих живих організмах. Однак недавно біологи вперше виявили молекули гліко-РНК – про це вони пишуть у статті, опублікованій в журналі Cell.

За словами вчених, несподіване відкриття весь цей час було буквально під носом, просто нікому не приходило в голову пошукати такі молекули. Області досліджень РНК і глікозильованих біомолекул занадто мало перетинаються один з одним.

Допоміг випадок: експерт з РНК Райан Флінн (Ryan Flynn) почав працювати в лабораторії професора Керолін Бертоцці (Carolyn Bertozzi), яка спеціалізується на глікопротеїну. В результаті вони і задумалися над тим, чи можуть існувати гліко-РНК і як їх знайти. Про це вчені розповіли прес-службі Стенфордського університету.

© Ryan Flynn

Флінн застосував технологію, розроблену Бертоцці для вивчення глікозильовання білків. Вона використовує модифіковані моносахариди з флуоресцентними мітками, щоб простежити їхню долю безпосередньо в культурі живих клітин. І деякі з таких мічених вуглеводів дійсно приєднувалися до РНК – найбільш характерно це виявилося для сіалової кислоти і фукоза.

Знаючи, що і де саме шукати, вчені виявили молекули гліко-РНК у всіх досліджених культурах клітин, включаючи клітини людини, гризунів і риб. Така різноманітність може говорити про давність і важливість функцій, які виконують гліко-РНК. Однак встановити ці функції ще належить. Поки автори відзначили лише той факт, що деякі з РНК, що проходять глікозилювання, пов’язані з розвитком аутоімунних захворювань. Можливо, відкриття гліко-РНК дозволить, нарешті, краще зрозуміти і лікувати такі порушення.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button