Земля

Біології вперше записали мозкові хвилі “вільно рухомих” восьминогів (відео)

Вчені навчилися фіксувати активність мозку у восьминогів, які не сплять і рухаються. Дослідження опубліковано в журналі Current Biology.

На відміну від хребетних у восьминогів м’яке тіло і немає черепа, на якому можна закріпити записуюче обладнання для запису ЕЕГ. Група біологів під керівництвом Окінавського інституту науки і технологій використовувала імплантовані електроди, щоб записати мозкову активність в процесі життєдіяльності цих тварин. Це допоможе зрозуміти, як центральна нервова система восьминога контролює їх поведінку.

Вчені використовували невеликі і легкі реєстратори даних, які спочатку були розроблені для відстеження мозкової активності птахів під час польоту. Пристрої модифікували, щоб зробити їх водонепроникними і досить маленькими, щоб поміститися під шкіру восьминогів. Датчики працювали від батареї, яка дозволяла виконувати до 12 годин безперервного запису даних.

“У восьминогів вісім потужних і дуже гнучких «рук», які можуть діставати до будь-якого місця на тілі. Якщо прикріпити до цих тварин дроти, вони відразу відірвуться, тому нам потрібен був спосіб зробити обладнання повністю недоступним, помістивши його під шкіру”, – говорить Тамар Гутнік, співавтор дослідження

У процесі дослідження біологи прооперували трьох восьминогів Octopus cyanea. Реєстратор мозкових хвиль імплантували в порожнину м’язової стінки мантії, а електроди — у вертикальну і середню верхню лобову частки мозку тварини. Після операції восьминогів повернули в домашній акваріум і спостерігали за допомогою відео. Через п’ять хвилин восьминоги одужали і протягом наступних 12 годин спали, їли та пересувалися по своєму акваріуму, поки реєструвалася їх мозкова активність.

Запис мозкової активності восьминогів. Відео: OIST

Зіставивши дані відеозапису із зібраними відомостями про активність мозку, дослідники виявили кілька різних патернів. Деякі з них схожі за розміром і формою на ті, що спостерігаються у ссавців, інші представляли собою дуже тривалі, повільні коливання, які раніше не були описані.

“Якщо ми хочемо зрозуміти, як працює мозок, восьминоги — ідеальна тварина для порівняння зі ссавцями. Вони мають великий мозок, дивовижно унікальне тіло та розвинені когнітивні здібності, які формувалися зовсім інакше, ніж хребетні”, – говорить Тамар Гутнік, співавтор дослідження


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button