Земля

На Мадагаскарі знайшли «божевільного звіра»

Острівна фауна часто дуже незвичайна. Саме на островах тварини еволюціонують ізольовано, часто протягом мільйонів років, з різними джерелами їжі, конкурентами, хижаками і паразитами. Тепер дослідники знайшли нове підтвердження цього факту — гігантського ссавця з Мадагаскару Adalatherium hui, факт існування якого порушує правила еволюції. Про своє відкриття вчені розповіли в журналі Nature.

Нового ссавці було описано на основі практично повного скелета, який разюче добре зберігся. Він знайдений у відкладах верхньої крейди, його вік оцінюється приблизно в 66 мільйонів років. Дослідники назвали нового звіра Adalatherium, що буквально перекладається c малагасійського і грецької як «божевільний звір». І назву він отримав не просто так: за словами вчених, згідно зі сучасними знаннями про скелетну анатомію існування такої тварини уявити дуже важко — воно здається неможливим.

З вигляду може здатися, що цей ссавець абсолютно нормальний і чимось нагадує борсука. Але якщо подивитися на його скелет, можна помітити ряд унікальних особливостей. Наприклад, дослідники виявили у нього септомаксиллу — кість, яка була відсутня протягом ста мільйонів років в лінії тварин, які еволюціонували в сучасних ссавців. Також палеонтологи виявили у нього ряд особливостей носової порожнини, які ніколи не зустрічалися у тварин подібного роду.

У черепі адалатерія дослідники виявили багато отворів — більше, ніж у будь-якого відомого ссавця, — вони служили проходами для нервів і кровоносних судин, що живлять дуже чутливу шкіру обличчя, яка була покрита вусами. Також у тварини був один дуже великий отвір у верхній частині морди — нічого віддалено схожого немає жодного відомого ссавця, живого чи вимерлого.

Крім того, «божевільний звір» володів унікальною конструкцією зубів. У його хребта було більше хребців, ніж у будь-якого мезозойського ссавця, а одна з кісток ноги була дивно вигнута. Адалатерій, чия приблизна вага становив близько трьох кілограм, мав дуже великий розмір для свого часу. Велика частина ссавців, які жили в епоху динозаврів, були набагато менше від нього — в середньому розміром з мишу.

Адалатерій відноситься до вимерлих груп ссавців, званих гондванатеріями, тому що їх останки були знайдені тільки на стародавньому суперконтинентові Гондвана. Скам’янілості гондванатеріїв були вперше знайдені в Аргентині у 1980-х роках, але з того часу їх відкривали в Африці, Індії, Антарктиді і Мадагаскарі. Спочатку вважалося, що вони пов’язані з сучасними лінивцями, мурахоїдами і броненосцями, але тепер стало ясно, що вони були частиною «експерименту еволюції», який зазнав невдачі 45 мільйонів років тому, в еоцені, коли практично всі представники цієї групи вимерли.

До відкриття майже повного скелета Adalatherium гондванатерії були відомі тільки по окремих фрагментах зубів, щелеп і одного черепа. Повнота і відмінне збереження нового скелета потенційно дозволить отримати велику кількість інформації про гондванатеріїв і їх спосіб життя, але химерні риси цих тварин не перестають дивувати вчених.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button