Наука

Біологи описали наслідки мутації, яка захищає від хвороби Альцгеймера

Ризик розвитку хвороби Альцгеймера сильно залежить від генетичних факторів. Найчастіше мутації його підвищують, але деякі, навпаки, помітно знижують. Нове дослідження присвячено механізмам захисної дії так званої мутації Крайстчерч – вчені сподіваються, що вона допоможе створити новий метод терапії нейродегенерації.

© cikavosti.com (DALL·E)

У міру зростання тривалості життя все більше людей доживають до віку, в якому починається нейродегенерація. Це процес масової загибелі нервових клітин, через який страждають функції мозку. Найпоширеніший приклад – хвороба Альцгеймера, сильно порушує пам’ять і когнітивні функції. Дієвих ліків як і раніше немає, так що захворювання швидко призводить до інвалідності та загибелі.

Ризик розвитку хвороби Альцгеймера багато в чому визначається спадковістю і мутаціями в геномі людини. Відомий ряд генів, певні зміни в яких чітко корелюють з нейродегенерацією. Найяскравіший приклад – ген аполіпопротеїну E (apoE), мутації в якому зустрічаються у хворих особливо часто.

На щастя, є і зворотні приклади — скажімо, мутація Крайстчерча. Вона також зачіпає ген apoE, але пов’язана із захистом від нейродегенеративного процесу — навіть при наявності інших, патогенних генетичних факторів. Мутація названа на честь міста Крайстчерч (Christchurch) в Новій Зеландії, де була вперше описана в 1980-і роки.

Нещодавно схожу мутацію – APOE3-r136s, тобто заміну в білку аргініну на серин в положенні 136 – описали у жінки з Колумбії. Багато її родичів рано захворіли і померли від хвороби Альцгеймера, яка розвинулася через іншу мутацію – в гені пресеніліну. Однак колумбійська пацієнтка прожила 77 років і померла з зовсім іншої причини.

Автори нової статті для Nature Neuroscience вирішили з’ясувати, як працює мутація Крайстчерча. Вони використовували трансгенні мишачі моделі і культуру людських нейронів, в яких відтворили ту ж заміну в аполіпопротеїні E. Це дозволило виявити ефект мутації на процес нейродегенерації.

Відомо, що патогенез хвороби Альцгеймера супроводжується утворенням в мозку відкладень двох типів. Перші складаються з бета-амілоїду, другі — з тау-білка. На тлі мутації Крайстчерч першого як і раніше дуже багато, зате патологія білка тау майже повністю відсутня.

Це узгоджується з новими уявленнями про те, що саме зміни тау-білка викликають загибель нейронів і важку симптоматику. Автори довели, що захисна мутація також помітно знижує запальні процеси і атрофію тканин гіпокампу. Це область мозку, яка необхідна для збереження пам’яті і особливо сильно страждає при хворобі Альцгеймера.

Вчені також з’ясували, що ефект захисної мутації викликаний порушенням зв’язування аполіпопротеїну E з гепарансульфат-протеогліканами. Це особливі молекули на поверхні клітин, які серед іншого допомагають нейронам захоплювати Тау-білок ззовні.

Автори сподіваються, що їхні висновки допоможуть створити новий підхід до терапії хвороби Альцгеймера.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button