Наука

Печінка може працювати більше 100 років: вчені розповіли, як це можливо

Біологи зрозуміли, що робить печінки від літніх донорів більш сумісними і довговічними. Автори представили свої висновки на клінічному Конгресі Американського коледжу хірургів.

Біологи вивчили печінки, пересаджені в період з 1990 по 2022 рік, і знайшла 25 незвичайних органів, які можуть залишатися функціональними більше 100 років. В рамках дослідження, вчені зробили висновок, що пересаджена від літніх людей печінку, прослужить довше, ніж та, яку вилучили від донорів молодого віку.

Image by mohamed Hassan from Pixabay

Дослідники вивчили 253 406 трансплантованих печінки і виділили особливу групу органів, яка прожила, в цілому, більше 100 років. Це сукупність віку до трансплантації і неї. Деякі органи функціонували протягом 108 років.

Особливо вчених здивувало те, що “100-річні” печінки пересадили від донорів із середнім віком 84,7 року. Зазвичай вважається, що органи від молодих донорів служать довше, але результати поточного дослідження представляють зовсім іншу картину, особливо в разі трансплантації печінки.

Оскільки печінка є регенеративним органом (здатна до самовідновлення), невеликі і залишкові частини печінки в тілах донора і реципієнта виростають в повнофункціональний здоровий орган. Однак не кожна операція з пересадки буває успішною, оскільки організм реципієнта може відторгнути трансплантат через різні фактори. Наприклад, іноді генетичний склад донорської печінки сильно відрізняється від печінки, яка заміщається і це змушує імунну систему організму реципієнта атакувати і відторгати пересаджений орган.

Інший фактор, який призводить до відмови трансплантата печінки або обмежує вік трансплантованого органу, пов’язаний з високим рівнем трансамінази. Цей фермент важливий для нормального функціонування печінки і виведення токсинів з організму людини. В ході дослідження вчені виявили, що печінка від донорів похилого віку відрізняється низьким рівнем трансаміназ. Це робить їх більш сумісними і довговічними в порівнянні з трансплантатами від донорів молодого віку.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments