Земля

Біологи запропонували використовувати кофеїн, щоб стимулювати бджіл до запилення

Лабораторні експерименти показали, що порція кофеїну стимулює джмелів швидше знаходити квіти по запаху і ефективніше їх запилювати.

© Ivar Leidus, Wikimedia Commons

Багато рослин виробляють кофеїн як засіб хімічного захисту від комах-шкідників. Але і для корисних рослин запилювачів контакт з кофеїном не проходить безслідно. Експерименти показали, що звичайні земляні джмелі (Bombus terrestris), отримавши дозу цього алкалоїду, швидше знаходять джерела нектару. Про це розповідається в статті біологів з Гринвічського університету, опублікованій в журналі Current Biology.

Відомо, що джмелі і бджоли частіше відвідують квітки, на яких можуть отримати порцію кофеїну. Однак дотепер було незрозуміло, з чим це пов’язано: можливо, кофеїн стимулює запам’ятовування шляху до квітки, але ймовірно, комахам просто подобається стимулюючий ефект. Щоб перевірити це, команда Сари Арнольд (Sarah Arnold) поставила лабораторні експерименти на земляних джмелях.

На першому етапі 86 комах привчали до кофеїну, додаючи його в солодкий сироп з суничним ароматом, щоб створити асоціацію між запахом і речовиною. Потім вчені перевіряли, які (штучні) квіти виберуть джмелі при вільному польоті – рослини з суничним ароматом або ж іншим, нейтральним для них. Як і можна було очікувати, до суничних вони прямували в першу чергу, тоді як комахи контрольної групи, які не отримували на першому етапі кофеїну, такої переваги не демонстрували.

Більш того, швидкість збору у «привчених до кофеїну» джмелів виявилася вищою. За висловом учених, він стимулював мотивацію комах. Автори вважають, що цю особливість можна застосовувати в бджільництві, за допомогою кофеїну заздалегідь формуючи у бджіл тягу до тих квіткам, які потребують активного запилення. Нагадаємо, раніше для цієї мети пропонували використовувати і інший рослинний алкалоїд – нікотин.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button