Земля

Битву при Ватерлоо Наполеон програв через виверження вулкана

Битва при Ватерлоо — останній великий бій французького імператора Наполеона I — залишила відчутний слід в історії. В її честь названо п’ять міст у Великобританії, один великий вокзал, а також 32 населених пункти в Північній Америці. Битва при Ватерлоо знайшла відображення в мистецтві: художники, письменники і кінематографісти не раз зверталися до цієї теми, знаходячи в ній натхнення для своїх робіт. Не секрет, що Наполеона дуже сильно підвела погода. Не так давно історики виявили, що ж стало причиною двомісячних зливових дощів і не дозволило французькій армії вчасно отримати підкріплення. Виною всьому вчені вважають вулканічний пил.

Давайте перенесемося в 1815 році. У квітні того року на індонезійському острові Сумбава сталося колосальної потужності виверження вулкана Тамбора. Аж до наших днів виверження Тамбори вважається найбільшим в історії людства. Воно забрало 70 тисяч життів, призвело до кліматичних аномалій, катастрофічних неврожаїв. Вулканічний попіл потрапив у верхні шари атмосфери — іоносферу, де відбувається утворення хмар. Наелектризований вулканічний пил став причиною сильних дощів, які обрушилися на Європу. В результаті стихії були розмиті дороги та порушено транспортне сполучення. Саме цей факт не дозволив союзникам Наполеона вчасно прийти на підмогу і привів до розгромної поразки французького імператора.

Новітні дослідження співробітників лондонського Імперського коледжу підтвердили теорію істориків. Комп’ютерне моделювання показало, що під час вивержень, рівних за силою виверження Тамборыи 1815 року, частинки попелу розміром не менше 0,2 мікрона можуть підніматися на висоту до 100 км завдяки дії електростатичних сил і досягати іоносфери. З цієї причини попіл може впливати на клімат в глобальних масштабах. Що ж, можливо, і у Фортуни, і у Природи бувають свої улюбленці. І як би не сподівався людина на свою силу і невразливість, ці дві панянки в змозі вирішувати хід історії, вносячи в неї свої власні корективи.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button