Земля

Останнє виверження вулкана Єллоустоун відрізнялося від інших

Відповідно до щорічного звіту про активність на супервулкані, останнім виверження кальдери в Єллоустоуні було набагато складніше, ніж вважалося раніше.

Image by Mike Goad from Pixabay

Останнє супервиверження на вулкані Єллоустоун, яке відбулося 631 000 років тому, не було одною величезною вибуховою подією. Нове дослідження показало, що це була серія швидких вивержень з кілька жерл.

За даними недавно опублікованого звіту Єллоустоунської вулканічної обсерваторії Геологічної служби США за 2022 рік, вчені отримали нові докази того, що утворення цієї кальдери було набагато складнішим, ніж вважалося раніше. Кальдера — велика циркоподібна улоговина вулканічного походження, часто з крутими стінками і більш-менш рівним дном. Таке зниження рельєфу утворюється на вулкані після обвалення стінок кратера або в результаті його катастрофічного виверження.

Єллоустоун — одна з найбільших вулканічних систем у світі. Супервулкан розташований над однією з «гарячих точок» Землі — областями в мантії, де піднімаються гарячі шлейфи і утворюють вулкани на корі зверху. За останні 3 мільйони років пережив три великих виверження, які привели до утворення кальдери: Туфу в Хекльберрідж-Рідж 2,1 млн років тому; в Меса-Фолс 1,3 млн років тому; і в Лава-Крік, 631 000 років тому.

Попередні дослідження показали, що супервиверження Лава-Крік не було несподіваним. Аналіз відкладень в районі Купола Сур-Крік на схід від національного парку показав, що гігантському вибуху передувало принаймні одне виверження. Ігнімбріт (вулканічна порода, утворена в результаті відкладень гарячої суміші матеріалу, викинутого під час виверження), знайдена на місці, повністю охолола до того, як сталося основне, нанесене на карту, виверження в Лава-Крік.

Щоб краще зрозуміти, коли саме відбувалися виверження, вчені заново зібрали і проаналізували зразки в Сур-Крік. Дослідження показало, що було, як мінімум, чотири «імпульси» виверження 631 000 років тому.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button