Всесвіт

Центр нашої Галактики ще недавно був небезпечно активний

Активний центр Чумацького Шляху викинув потужний спалах всього лише 3,5 мільйона років тому і може повторити його знову.

Розташована в ядрі Чумацького Шляху надмасивна чорна діра поглинає величезні кількості матерії, змушуючи її випромінювати в широкому діапазоні хвиль і роблячи центр Галактики активним. Сьогодні він виглядає далеко не таким неспокійним, як активні центри багатьох інших великих галактик. Однак близько 3,5 мільйона років тому і у нас стався потужний вибух, який викинув спалах величезної сили.

Якщо поглянути на Чумацький Шлях з ребра, то два конуси випромінювання йшли вгору і вниз від нього з такою інтенсивністю, що їх вплив відчули Магелланової хмари потоку на відстані 200 тисяч світлових років. Процес розвивався стрімко і зайняв не більше 300 тисяч років. Однак сліди його впливу помітні досі — у вигляді характерних смуг ультрафіолетового випромінювання, що зберігся в Магеллановому потоці.

Раніше вже було припущено, що це світіння пов’язано з поки не відомим спалахом. Тепер же Джосс Бленд-Хоуторн (Joss Bland-Hawthorn) і його колеги з астрофізичного центру Astro 3D в Австралії змогли точніше локалізувати джерело і визначити час події. Про це вони повідомляють у статті, яка готується до публікації в Astrophysical Journal та поданої у відкритому доступі у вигляді препринти.

«Ці результати різко змінюють наші уявлення про Чумацький Шлях, — говорить професор Бленд-Хоуторн. — Ми завжди вважали свою Галактику порівняно спокійною, з не таким вже яскравим центром. Нові ж результати відкривають можливості для зовсім інших інтерпретацій».

Можливо, раніше центр Чумацького Шляху був не менш активний, ніж центри інших великих галактик, видимі як найпотужніші квазари. І можливо, що цей час ще не зник остаточно. У масштабах часів життя зірок і галактик 3,5 мільйона років, що минули з часу спалаху не більш ніж мить. Окремі повторення таких подій можуть відбуватися і сьогодні, і в майбутньому.

Кнопка «Наверх»
Закрыть