Екологія

Центральна Азія може перетворитися на мертву пустелю

Засуха в регіоні може нашкодити не тільки тваринам, які залежать від певних погодних умов, але і людині, яка веде своє господарство у звичному для нього середовищі

Вчені виявили, що 34 мільйони років тому раптова зміна клімату привела до екологічної катастрофи в Центральній Азії. Ця подія назавжди змінила біологічне різноманіття в регіоні. Великі території Монголії, Тибет і Північно-Західний Китай перетворилися в посушливі пустелі з невеликим рослинним покривом. Ці землі залишалися такими майже 20 мільйонів років. Автори роботи стверджують, що такий сюжет може знову повторитися незабаром.

WANG Xiaoming Лугові степи в горах Північного Китаю можуть стати пустельними

Вивчивши викопний пилок з Азії, вчені прийшли до висновку, що упродовж багатьох мільйонів років Центральна Азія була безлюдна, а населяли її в основному дрібні гризуни. Раніше вчені вважали, що цей регіон практично завжди був покритий лісами, і тільки згодом тут з’явилася декілька пустель. Однак автори нової роботи говорять, що стан Центральної Азії зараз швидше результат зворотної дії, коли посушливі пустелі позеленіли. Але існує небезпека, що посушливі зони цього регіону знову можуть розростися.

«Отримані результати говорять про серйозні наслідки для майбутнього біорізноманіття, сільського господарства і добробуту людини в регіоні», – коментує Наталя Барболін, провідний автор роботи. «Факти з минулого показують нам, що Центральна Азія ніколи не відновить своє унікальне біологічне різноманіття [яке існувало ще до першого опустелювання], якщо пустелі продовжать рости».

Центральна Азія може перетворитися на мертву пустелю
Matthias Alberti За словами вчених, піщані пустелі подібні Такла-Макан, другі за величиною у світі, виникли по всій Центральній Азії в минулому в результаті зміни клімату

Це дослідження відповідає прогнозам Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (МГЕЗК), яке показує, що Центральна Азія швидко стає одним з найспекотніших і сухих місць на планеті. Зміна клімату, подібна до того, що спостерігалося 34 мільйони років тому, може знову привести до незворотних змін екосистем і втрати біорізноманіття.

Карина Хорн, співавтор дослідження, говорить: «Хоча деякі з рослин, які колись домінували, все ще існують в регіоні, вони є досить рідкісними. Це показує, що швидка зміна клімату може привести до необоротної зміни популяцій ».

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button