Екологія

Урагани стають більш руйнівними

Сезон ураганів в Атлантиці і Тихому океані стали помітно більш небезпечними для людини і природи в останні роки через те, що глобальне потепління різко зменшило швидкість їх руху, йдеться в статті, опублікованій в журналі Nature.

“Головний висновок нашої роботи — швидкість руху тропічних циклонів над водою і сушею зменшилася на 20% в Атлантиці, на 30% на північному заході Тихого океану і на 19% у берегів Австралії. Внаслідок цього зріс рівень опадів, а повені стали більш екстремальними. Все це смертельно небезпечно для людей”, — заявив Джеймс Коссін (James Kossin) з Центру погоди і клімату NOAA в Медісоні (США).

В останні два роки береги Північної Америки постійно “бомбардують” потужні урагани, які завдають величезний економічний збиток прибережним містам і селищам Америки і викликають великі проблеми для популяцій деяких рідкісних тварин, таких як метелики-монархи.

Тільки за серпень і вересень минулого року в Атлантиці виникло відразу чотири потужних урагани четвертої і п’ятої категорії небезпеки, Харві, Ірма, Хосе Марія, що залишили острів Пуерто-Ріко без електрики і створили потенційно катастрофічну ситуацію на атлантичному узбережжі США і Мексики.

Коссін з’ясував, чому тропічні урагани та пов’язані з ними повені стали настільки руйнівними в останні роки, аналізуючи те, як глобальне потепління і пов’язані з ним феномени, в тому числі зростання температур повітря і поверхні води, впливали на поведінку типових атлантичних і тихоокеанських циклонів.

Вивчаючи штормів, що бушували в акваторіях двох океанів з 1949 по 2016 рік, вчений зауважив, що швидкість їх руху поступово падала по мірі руху з минулого до сьогодення, в цілому зменшилась приблизно на 10% по всій Землі. Проаналізувавши те, як змінився характер руху вітрів і буревіїв в кожному з регіонів, кліматолог прийшов до висновку, що це сталося з “вини” глобального потепління.

Його розрахунки показують, що зростання температури води і повітря призвело до того, що вітри, “диригуючі” міграціями ураганів, помітно ослабли і почали рухатися з меншою швидкістю, ніж раніше. Разом з ними сповільнилися і самі циклони.

[box type=”shadow” ]Як пояснює кліматолог, зменшення швидкості руху урагану навіть на 10% веде до катастрофічних наслідків — типовий рівень опадів подвоюється, і ймовірність появи повеней зростає на кілька порядків.[/box]

До того ж, зменшення швидкості руху циклону викликає інше небезпечне явище — через ослаблення “диригуючих” вітрів, ураган частіше змінює напрям “польоту” і періодично повертається назад, що викликає ще одну серію руйнувань вже в затоплених регіонах. Щось схоже як зазначає Коссін, відбулося в Техасі з ураганом Харві.

У майбутньому, за прогнозами Коссіна, ситуація буде ще більш важкою. Зараз середньорічні температури на Землі всього на 0,5 градуса вище, ніж в середині минулого століття, тоді як до кінця поточного сторіччя вони можуть зрости на 1,5-3 градуси. В результаті цього урагани стануть ще більш повільними і довгоживучими, що зробить їх ще більш руйнівними, ніж вони вже стали в останні роки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button