Екологія

Останній шельфовий льодовик Канади розтанув через глобальне потепління

Канадська частина Арктики сильно постраждала в результаті глобальних змін клімату. Такої спеки в даному регіоні не було ось вже 115 000 років, а тому почали танути навіть стародавні льодовики.

До недавнього часу в Канаді залишався хоча б один неушкоджений крижаний покрив – але тепер пішла і ця епоха. Як повідомляють дослідники, недавно зруйнувався останній з уцілілих шельфових льодовиків. За даними агентства, всього за два дні він втратив понад 40% своєї площі.

Останній шельфовий льодовик Мілн перебував на північній канадської території Нунавут, на кордоні острова Елсмір. Величезний шматок льоду, який тепер плаває в Північному Льодовитому океані, досягає 77,7 квадратних кілометрів – це більше, ніж весь острів Манхеттен. Дослідники давно знали, що шельфовий льодовик Мілна і крижані шапки довго не протримаються, але саме видовище все одно шокує.

Арктика нагрівається в два рази швидше, ніж решта світу, але 2020 рік був особливо спекотним – по регіону прокотилася хвиля тепла. Сибір стала свідком повсюдних пожеж, та й Канаді теж довелося несолодко. Агентство Reuters повідомляє, що цього літа в канадській Арктиці було на 5 ° C спекотніше середнього показника за останні 30 років. 25 липня температура досягла 21,9 ° С в районі дослідної бази Еврика на острові Елсмір, що, на думку вчених, стало найвищою температурою за всю історію спостережень на крайній півночі.

Поплив не тільки шельфовий льодовик Мілна. Раніше цього літа дві крижані шапки острова Сент-Патрік в Елсмірі також розтанули повністю. Через потепління в усій Арктиці рівень морського льоду в липні впав до найнижчого рівня за останні 40 років! Обвалення шельфового льодовика Мілна відображає те, що відбувається і на іншій стороні Землі – в Антарктиді, де з 1990-х років зруйнувалося декілька великих шельфових льодовиків, а лід тоншає із загрозливою швидкістю.

Для нас це погані новини. Шельфові льодовики часто виступають в якості підпірок, які стримують наземний лід. Без них в море може потрапити занадто багато льоду. В результаті різко підніметься рівень моря, а значить жителями прибережних районів доведеться несолодко. Нове дослідження, опубліковане минулого тижня, показує, що підвищення рівня моря може завдати інфраструктурі збитків на 14,2 трильйона доларів, якщо ми не обмежимо викиди вуглецю і не знайдемо вихід з ситуації, що склалася.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments