Екологія

Скорочення викидів не сповільнило зміну клімату

Після початку пандемії Covid-19 частина виробництв зупинилася, а люди стали проводити більше часу вдома і рідше використовувати транспорт. Фахівці говорили, що це серйозно поліпшить екологічну ситуацію в світі, але нові дослідження спростовують це.

©Rainer Ralph

Використовуючи дані з відкритих джерел, група європейських і американських вчених розрахувала, як змінилися рівні викидів десяти різних парникових газів і забруднювачів повітря більш ніж в 120 країнах в період з лютого по червень цього року. Так вони виявили, що викиди скоротилися за цей період на 10-30%.

Однак автори враховують, що на результати серйозно вплинули введені через пандемію обмеження. Це частково підтверджують дослідження, проведені Google і Apple. Аналіз мобільності населення показав, що потік транспорту у світі скоротився в середньому на 10%, в деяких країнах цей показник досяг 80%. І саме у зв’язку з цим супутникові дані почали відзначати зниження рівня забруднення атмосфери парниковими газами.

Тому вчені вважають ефект тимчасовим і наводять приклад Азії, де рівень забруднення майже повернувся до показників минулого року. На їхню думку, короткострокові заходи не допоможуть запобігти зміні клімату. Навіть якщо припустити, що скорочення транспортного потоку і соціальне дистанціювання збережуться до кінця 2021 року, то через 10 років це знизить темпи потепління в кращому випадку на 0,01 градуса. Висновки дослідників опубліковані в журналі Nature Climate Change.

Прогнозовані викиди СО2 (a), концентрація СО2 (b), і зміна температури повітря (с) до 2050 року / © Nature Climate Change.

В рамках Паризької угоди по клімату 2015-го країни зобов’язалися обмежити підвищення температури до 1,5-2 градусів за Цельсієм. Для цього, як каже ООН, рівень викидів повинен падати на 7,6% щорічно. Очікувані в цьому році показники відповідають вимогам, але вже в 2021-му вони знизяться, тому що країни сподіваються на відновлення промисловості і транспортного потоку.

«Якщо бути чесним, світ навряд чи буде скорочувати обсяги вуглецевих викидів зі швидкістю, необхідної для виконання угоди»,
— розповів Пірс Форстер, співавтор дослідження і директор Міжнародного центру Прістлі в британському Університеті Лідса. Однак він підкреслив, що в опублікованій роботі є кілька пропозицій, які могли б виправити ситуацію. Серед них — розвиток системи громадського транспорту, створення велодоріжок та інвестиції близько 1,2% світового ВВП в промисловість, засновану на низькому споживанні викопного палива. Це може скоротити викиди наполовину до 2030 року.

На цей момент, кажуть автори, позитивного ефекту від скорочення викидів майже немає — відмова від використання викопного палива і перехід населення до більш екологічного способу життя на даному етапі не впливають на зміни клімату. Однак обстановка в світі може стати чудовою базою для створення більш «зеленої» промисловості і покаже людям, що жити без постійного використання транспорту цілком комфортно.

«У нас є хоч якась можливість, зробити екологічну політику правильною, і ми не можемо дозволити собі її упустити», — сказав Піт Сміт, професор ґрунтознавства і глобальних змін з Університету Абердіна.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»