Наука

Черви можуть бачити світло без очей і з відрізаною головою

 

Обезголовлення не заважає черв’якам планарій сприймати світло і реагувати на нього. З’ясувалося, що їх світлочутливі клітини активуються при відсутності очей.

Планарії — різновид плоских хробаків, м’якотілих істот, позбавлених складних органів. У них є два ока, які з’єднуються з централізованим пучком ганглій в голові. Вони діють як мозок, а самі очі чутливі до ультрафіолету. У присутності УФ-світла черв’яки використовують свої вії — крихітні волосоподібні структури на своєму тілі — для орієнтації в просторі.

 

 

У новому дослідженні вчені з’ясували, що маленьким черв’якам довжиною всього кілька міліметрів не потрібні їхні очі або мозок для виявлення світла. Коли дослідники відрізали голови планарій, черви виявилися все ще були здатні сприймати ультрафіолетове світло.

Видалення голови тварини може здатися дивним способом проведення поведінкових експериментів. Але планарії відомі не тільки тим, що виживають після обезголовлювання, а й тим, що легко відновлюють втрачені частини тіла. Ампутація — не проблема для планарії. Якщо розрізати одного з них на кілька частин, то кожна частина перетвориться в нового хробака, згідно з даними Інституту молекулярної біомедицини Макса Планка в Мюнстері, Німеччина.

У новому дослідженні, опублікованому в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), дослідники виявили, що тіла планарій містять клітини, що виробляють світлочутливий білок — опсин. Масиви цих клітин, виявлені по периферії тіл черв’яків, експресували два опсина – NC R-opn 1 і NC R-opn 2. Водночас більш центрально розташовані клітинні популяції експресували тільки NC R-opn 1.

Дослідники виявили, що клітини, що виробляють тільки один опсин, є пігментними. У периферичних розташованих клітинах два опсина спочатку вловлювали УФ-світло, а потім запускали рух безголового черв’яка. У відповідь на це світло звивався. При цьому вчені відзначають, що тільки дорослі черв’яки мали світлочутливі надздібності.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button