Наука

Мавпи, що пережили найсильніший ураган швидше постаріли

Вчені помітили, що макаки, які пережили в 2017 році найсильніший ураган «Марія», постаріли швидше, ніж їх родичі, які не піддавалися такому стресу.

Image by S. Hermann & F. Richter from Pixabay

Найсильніший Атлантичний ураган “Марія” восени 2017 року обрушився на острови Карибського моря. Йому присвоїли п’яту (максимальну) категорію за шкалою ураганів Саффіра-Сімпсона – він також став найбільш смертоносним ураганом на Домініці (з 1834 року) і на Пуерто-Ріко (з 1899 року).

“Марія” зруйнував будинки, інфраструктуру і рослинність; також постраждали тварини, поміж них макаки, що мешкають на островах. Вчені з Університету штату Арізона (США) вирішили з’ясувати, як пережитий стрес вплинув на біомаркери старіння в крові мавп. Для цього вони порівняли результати аналізу крові тварин до і після урагану.

Результати показали, що після сильного стресу в крові макак було набагато більше маркерів запалення, які зазвичай виникають при старінні. У тварин також була порушене згортання крові, що теж є ознакою в’янення організму. Дослідники відзначили, що біологічний вік макак збільшився в середньому на 2 роки — це дорівнює змінам в тілі людини, раптово постарілої на 7-8 років.

Однак далеко не всі примати, які пережили смертоносний ураган, почали швидше старіти. Вчені виявили, що ті особини, які змогли знайти собі нову компанію, впоралися зі стресом краще. Мабуть, вся справа в емоційній підтримці, яка виявлялася мавпячим соціумом.

Автори роботи вважають, що макаки могли б дати людям урок про те, як звести до мінімуму негативний вплив різних неприємних ситуацій, наприклад, пандемії COVID-19.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button