Здоров'я

Чи потрібна вам зубна нитка?

Загальновідомо, що зубна нитка допомагає позбутися від залишків їжі між зубами. Тим самим, як передбачається, знижується ймовірність розвитку карієсу, пародонтозу та інших захворювань зубів і ясен. Однак результати рандомізованих досліджень по ефективності зубної нитки, м’яко кажучи, неоднозначні. Розбираймося, чи правильно ви робите, що користуєтеся зубною ниткою.

Man photo created by freepik — www.freepik.com

Як з’явилася зубна нитка

Про те, що зубна щітка не ідеальна і не здатна очистити важкодоступні місця в зубному ряду, вперше задумався стоматолог з Нового Орлеана Леві Спір Фармлі. У 1815 році лікар Фармлі рекомендував своїм пацієнтам використовувати шовкову нитку для очищення міжзубного простору від залишків їжі. Цікаво, що деякі види макак також використовують тонкі нитки (зокрема, людське волосся) для очищення ротової порожнини.

З 1882 року починається масове виробництво зубної нитки компанією Codman and Shurtleft. У 1898 році перший патент на виробництво зубної нитки отримує компанія Johnson & Johnson. Перші фабричні зубні нитки також були виготовлені з шовку, як і рекомендував лікар Фармлі.

Сучасні зубні нитки також виготовляють з натурального шовку або штучних матеріалів, таких як нейлон, ацетат або капрон. Нитки бувають вощеними (просочені воском) і не вощені. Перші краще проникають у вузькі проміжки, а нитки без воску краще очищають міжзубні проміжки.

Вважається, що систематичне застосування зубної нитки знижує ймовірність розвитку гінгівіту — запалення ясен. Примітно, що ефективність зубної нитки щодо профілактики гінгівіту довгий час не перевірялося. Лише в 2008 році були проведені систематичні дослідження з цього приводу. Встановлено, що додавання зубної нитки до щоденного дворазового чищення зубів зубною щіткою не покращує стан ясен. Таким чином, як завершили автори дослідження, використання зубної нитки не покращує прогнози щодо гінгівіту та інших запальних захворювань ротової порожнини.

Зубна нитка і бляшки

Зубні бляшки — щільні утворення на поверхні зубів, що створюють кисле середовище, яке сприяє демінералізації емалі. Зубні бляшки приблизно на 10% складаються з бактерій, а на 90% — з продуктів життєдіяльності мікробів (біоплівка).

У дослідженні 2008 року також зазначено, що зубна нитка не знижує ймовірність появи зубних бляшок. У 2011 році з’явилися великі цифри 10 досліджень Кокранівського товариства, які показують, що систематичне застосування зубної нитки незначно знижують ймовірність утворення зубних бляшок.

Пізніші дані досліджень Кокрейнівського товариства за 2019 рік представлено метааналіз з 35 рандомізованих досліджень. У звіті говориться, що ефективність застосування зубної нитки сумнівна. У більшості досліджень достовірність ефективності застосування зубної нитки є низькою або вкрай низькою. Такі результати вказує на відсутність клінічної значущості в використанні зубної нитки.

З огляду на дані нових досліджень, сьогодні стоматологи ставлять під сумнів доцільність застосування зубної нитки для профілактики запальних захворювань ротової порожнини, зубного каменю і карієсу. Вважається, що рекомендувати зубну нитку пацієнтам можна тільки з урахуванням індивідуальних особливостей.

Натхнення: www.likar.info

Кнопка «Наверх»