Наука

На відміну від людей, у горил не розвивається остеопороз

Біологи виявили, що старіючі самки горил не відчувають прискореної втрати кісткової маси, пов’язаної з розвитком остеопорозу. Отримані результати можуть дати ключ до розуміння того, як виникли вікові захворювання у людей.

Image by Pixabay

З віком кістки людей стають тендітніші і частіше ламаються. А у горил такого немає. Позбутися від остеопорозу їм допомагає потомство.

Остеопороз – патологічний стан, в результаті якого людина повільно, але відчутно втрачає кісткову масу з віком. Через це виникають болі і збільшується число переломів кісток. З точки зору еволюції в остеопорозу немає ніяких переваг, проте чомусь цей стан з’являється у людей, але не у попередніх нам видів.

Щоб краще зрозуміти, як остеопороз прийшов в людську популяцію, дослідники вирішили звернутися до одного з наших найближчих родичів – горил. Автори дослідження, опублікованого в журналі Philosophical Transactions of the Royal Society B: Biological Sciences, проаналізувати кістки 34 диких гірських горил – 16 самок і 17 самців – у віці від 11 до 43 років. Це охоплює весь дорослий діапазон виду.

За допомогою спеціального комп’ютерного томографа біологи досліджували кістки ніг, рук і хребта кожної тварини (включаючи стегнову, великостегнову, променеву, ліктьову і плечову кістки, а також поперекові хребці), вимірюючи щільність і геометрію кісток. В результаті автори виявили особливості старіння скелета у горил, подібні з людськими, включаючи загальне збільшення діаметра довгих кісток і витончення кісткової стінки.

Однак в кістках горил вчені жодного разу не знайшли прискореної втрати кісткової тканини, пов’язаної з віковим остеопорозом. У людських жінок, як правило, щільність кісток з віком зменшується сильніше, ніж у чоловіків. Однак у гірських горил немає суттєвої різниці в щільності кісток між літніми самцями й самками. Ці відмінності можна пояснити тим фактом, що горили продовжують створювати потомство протягом всього свого життя, підтримуючи рівень гормонів у своєму тілі, який допомагає захистити їх від втрати кісткової маси. Вищі рівні активності також можуть допомогти зростанню кісток і збереженню їх міцності.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments