Аналітика

На межі соціального колапсу: хто має спинити відтік робочої сили з України

Згідно з опитуванням EY People Advisory Services Україна, майже половина (43%) українських компаній відчувають проблеми з залученням та утриманням співробітників через трудову міграцію. Дві з трьох компаній (69%) заявили, що відтік робітників до Європи вплине на їх діяльність протягом трьох наступних років. Робоча сила стала дуже мобільною, а іноземні економіки з дефіцитом робочих рук демонструють лояльне ставлення до трудових мігрантів – це головна особливість сучасної трудової міграції.

Відтік економічно активних громадян до країн Євросоюзу є чи не найнебезпечнішою загрозою на шляху економічного відродження України. На початку минулого року найбільші українські підприємства заявляли про сотні вільних вакансій, які вони неспроможні закрити. Вже найближчим часом це може призвести до серйозних наслідків: відсутність персоналу загрожує економічній стабільності держави.

Хто має завадити відтоку робітників з України?

Проблема потребує негайного вирішення як на державному рівні, так і на рівні керівництва окремих підприємств.

Інфляційний звіт Національного банку України за липень 2018 року зафіксував сповільнення трудової міграції в Україні, що частково обумовлено підвищенням оплати праці. Тобто, головними чинниками сповільнення відтоку робітників являються високі темпи зростання номінальних доходів населення та незначне сповільнення інфляції. Таким чином, високий попит на робочу силу, що спостерігався останні два роки, почав поступово задовольнятись. Але при збільшенні офіційної зайнятості, підприємства продовжують гостро відчувати нестачу робочих рук.

Роль держави тут значна, але вона не виключна. Не менш важливою площиною боротьби із відтоком робітників закордон має стати конкретне підприємство. Без зусиль, власне, підприємств неможливо ефективно формувати привабливі умови праці, щоб зупинити трудову міграцію та економічний крах країни.

Як втримати українців вдома та що для цього потрібно?

Робота за кордоном має не лише плюси у вигляді більш високої зарплатні, але і досить відчутні мінуси, такі як тяжкі умови праці, відсутність соціальних гарантій та ненормований робочий день. Такі статті витрат як оренда житла, медицина та харчування роблять закордонні заробітки нерентабельними. Багато українців почали повертатися, обираючи нормований робочий день, пенсійний стаж і соціальні гарантії, які можуть забезпечити лише українські роботодавці.

Підприємства, котрі утримують українців на батьківщині, насправді не роблять нічого надзвичайного: дотримуються норм трудового законодавства та надають сприятливі умови праці. Частка таких орієнтованих на стратегічний розвиток роботодавців э незначною, але вона почала швидко зростати.

Приклади привабливих роботодавців України: робота в ТОВ «Комплекс Агромарс»

ТОВ «Комплекс Агромарс», власник торгівельної марки курятини «Гаврилівські курчата», саме з таких компаній, які чинять опір руйнівній тенденції відтоку робочої сили, пропонуючи конкурентну зарплату та гідні .

Один із найпотужніших виробників курятини в Україні ТОВ «Комплекс Агромарс» зайняв місце серед переможців Всеукраїнського конкурсу «Кращий роботодавець року». Ця та низка інших національних нагород лише підтверджують високі результати економічної діяльності холдингу «Комплекс Агромарс» та свідчать про розумну кадрову політику компанії.

Переваги працевлаштування в ТОВ «Комплекс Агромарс» (ТМ «Гаврилівські курчата»):

  • Офіційне оформлення.
  • Соціальні гарантії згідно КЗпП.
  • Ринковий рівень оплати праці.
  • Розвозка працівників транспортом компанії.
  • Забезпечення житлом іногородніх робітників та спеціалістів.
  • Можливість працевлаштування без досвіду роботи.
  • Дешеве комплексне харчування (по собівартості продуктів).

Якщо порівнювати з роботодавцями, наприклад Польщі чи Чехії, які пропонують трудовим мігрантам з України нелегальне чи «сіре» працевлаштування, то свідомі українські компанії безумовно привабливіші в умовах праці та соціальному захисті робітників.

Загалом, завдяки агрохолдингу ТОВ «Комплекс Агромарс» працевлаштовано більше 3 тис. українців. Це робітники виробництва, інженери, лаборанти, економісти та юристи, а також тисячі продавців франчайзингової мережі.

На думку керівника департаменту персоналу ТОВ «Комплекс Агромарс», «частину трудових мігрантів та молоді Україна вже втратила: вони залишаться там, де змогли себе реалізувати. Люди їдуть туди, де є перспективи. Тому, щоб залишатись в Україні, вони мають бачити перспективу вдома. Необхідно боротись за тих, хто ще тут, а також за молодих спеціалістів, які шукають себе після закінчення вишу. Для таких людей треба створювати гідні умови праці та платні, дотримуватися норм чинного законодавства і постійно розвивати підприємства. Порятунок країни від трудового колапсу знаходиться у руках саме роботодавців».

Підхід до вирішення проблеми, який реалізовано на підприємствах ТОВ «Комплекс Агромарс», може стати показовим для інших українських компаній. Адже тільки людяним відношенням до працівників можна зупинити трудову міграцію та сприяти економічному відродженню України.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button