Людина

Чоловіча хромосома не так вже потрібна для запліднення?

Вчені практично дезавуювали значення чоловічої Y- хромосоми і вважають, що без неї взагалі можна обійтися. Їм вдалося сконцентрувати всю генетичну інформацію, яка міститься в Y- хромосомі миші, всього в двох генах.

Чоловіча хромосома не так вже потрібна для запліднення?

У статті, опублікованій в журналі Science, повідомляється, що такі миші можуть давати потомство, проте для цього потрібне застосування складних методів штучного запліднення. Вчені з Гавайського університету вважають, що отримані результати зможуть коли-небудь допомогти чоловікам, які страждають безпліддям, через пошкоджену Y- хромосому.

Відомо, що ДНК міститься саме в хромосомах. Клітини більшості ссавців, включаючи людину, містять дві хромосоми, що визначають стать особини: у самців одна Y- хромосома і одна X -хромосома, у самок дві X – хромосоми.

“Y -хромосома є символом чоловічих якостей”, – говорить керівник групи дослідників професор Моніка Уорд. У мишей Y- хромосома зазвичай містить 14 генів, причому деякі з них присутні в сотнях копій. У людини аналогічна хромосома може містити 86 генів.

Дослідники з Гавайського університету показали, що генетично модифіковані миші з Y- хромосомою, що містить всього два гени, здатні розвиватися нормально і навіть можуть мати потомство. Такі миші виробляють тільки рудиментарну форму сперми і в нормальних умовах нездатні до відтворення.

Однак при застосуванні вельми складного методу під назвою сперматидового введення, який полягає в введенні генетичного матеріалу, взятого зі сперми, безпосередньо в яйцеклітину, запліднення стає можливим. Самі сперматіди – статеві клітини, з яких згодом розвиваються сперматозоїди. Отримане потомство було здоровим і досягло нормальної тривалості життя.

Два використаних гена мають позначення SRY і Eif2s3y: перший з них запускає процес формування чоловічої особини з ембріона, другий бере участь у ранніх етапах вироблення насіннєвого матеріалу.

Професор Уорд вказує, що теоретично це доводить можливість звільнення від Y- хромосоми, якщо роль цих генів можна відтворити іншим способом. Проте, на її думку, світ без чоловіків належить до сфери наукової фантастики. “Проте на практичному рівні наше дослідження показує, що навіть після втрати значної частини генетичної інформації Y- хромосомою, розмноження і раніше, можливо, що дає надію на допомогу тим чоловікам, які страждають таким генетичним дефектом “, – говорить вона.

Доктор Кріс Тайлер – Сміт з Інституту Сангер вважає цю роботу значним етапом в генетичних дослідженнях проблеми чоловічого безпліддя. ” Однак важливо мати на увазі, що у разі мишей вчені повинні були використовувати гени Y- хромосоми, взяті у інших мишей, і, як підкреслюють самі дослідники, їх висновки не можуть бути прямо віднесені до людини, так як у людей немає прямого еквівалента одного з цих ключових генів “, – говорить генетик.

Натхнення: www.medlinks.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button