Людина

Чому 3000 років тому у людей зменшився мозок

Досліджуючи еволюцію людського мозку, вчені виявили, що приблизно 3000 років тому він зменшився в розмірах. Щоб пояснити це, дослідники подивилися на мурах.

Адаптація мозку до мінливих умов навколишнього середовища — досить складний процес. Вчені з’ясували, що 3000 років тому мозок людей зменшився. Але чому це сталося?

Вивчення і розуміння причин і наслідків еволюції мозку допомагає нам зрозуміти людський організм. Добре задокументовано, що людський мозок збільшувався в розмірах протягом всієї еволюційної історії. Менш цінний той факт, що людський мозок зменшився в розмірах під час плейстоцену. Коли саме відбулися ці зміни й чому, досі було невідомо.

Щоб розгадати цю таємницю, команда дослідників з різних академічних областей приступила до вивчення історичних закономірностей еволюції людського мозку, порівнюючи свої результати зі спостереженнями за спільнотами мурах. Дослідники проаналізували набір даних з 985 копалин і сучасних людських черепів. Вони виявили, що людський мозок збільшився в розмірах 2,1 мільйона років тому і 1,5 мільйона років тому, в плейстоцені, але зменшився приблизно 3000 років тому в голоцені — пізніше, ніж припускали попередні оцінки.

Терміни збільшення розміру цього органу збігаються з тим, що раніше було відомо про ранню еволюцію людини й технічні досягнення, які призвели до, наприклад, поліпшення харчування і збільшення соціальних груп. Що стосується зменшення розміру мозку, міждисциплінарна команда дослідників пропонує нову гіпотезу, на яку їх наштовхнуло вивчення спільнот мурах.

Аналіз обчислювальних моделей і закономірностей у розмірі, структурі та використанні енергії мозку робочих мурах в деяких мурашиних класах, наприклад, Oecophylla, мурах-листорізів або звичайних садових мурах роду Formica, показало, що групове пізнання і поділ праці впливають на розмір мозку. Це означає, що в соціальній групі, де діляться знаннями або люди є фахівцями в певних завданнях, мозок може адаптуватися, щоб стати більш ефективним, наприклад, зменшитися в розмірах.

Стаття вчених опублікована в журналі Frontiers in Ecology and Evolution.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button