Всесвіт

Чому чорні діри — найяскравіші «ліхтарі» у Всесвіті

Іронічно, але найтемніші області нічного неба — чорні діри — можуть провокувати найбільш яскраве випромінювання у всьому Всесвіті. Завдяки моделюванню магнітних полів, що оточують ці загадкові об’єкти, вчені нарешті розібралися в природі дивного космічного світіння.

Почему черные дыры - самые яркие "фонари" во Вселенной

Астрофізики з Колумбійського університету в Нью-Йорку розробили модель руху електрона в магнітних полях. Пролітаючи крізь магнітну турбулентність немов на американських гірках, вони можуть генерувати на диво інтенсивні хвилі випромінювання. Це пояснює той факт, чому надмасивні об’єкти в космосі (орбіта чорних дірок або нейтронні зірки) часом так яскраво світяться.

Частина світіння — це результат того, що безладний рух частинок усередині скупчення пилу і газу навколо чорних дір розігріває речовину до неймовірних температур завдяки тертю. Однак у всьому цьому «вихровому божевіллі» заряджені частинки починають генерувати колосальні магнітні поля, які змушують розпечений матеріал вивергатися в космос цілими потоками. Все це, зрозуміло, супроводжується вкрай інтенсивним світлом.

Але деякі хвилі світлового випромінювання надто потужні і високоенергетичні, щоб бути результатом простого теплового ефекту. Судячи з усього, їх джерелом служить зовсім не розпечений диск навколо чорної діри. Астрофізики заявляють, що весь секрет криється в так званому магнітному пере з’єднанню. Це процес, у якому лінії магнітного поля розриваються і швидко возз’єднуються, прискорюючи частинки до близько світлових швидкостей.

У минулому хаос турбулентних магнітних полів дозволив пояснити безліч аномалій навколо нашої власної планети — наприклад, зрозуміти, куди переходить енергія високошвидкісних електронів, коли вони стикаються з нашою магнітосферою. Лука Коміссо, один з авторів дослідження, запевняє, що магнітне пере з’єднання розганяє частинки так, як не може навіть адронний колайдер. Комп’ютерна модель показала, що в результаті всього цього хаосу і генерується енергія, необхідна для екстремально потужного світлового випромінювання — так космос наповнюється каскадними потоками світла.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть