Головна / Здоров'я / Чому дитині корисно хворіти восени

Чому дитині корисно хворіти восени

Хвороба дитини зазвичай сприймається оточуючими як проблема, нещастя, яке потрібно якнайскоріше «ліквідувати». Зовсім інший погляд на це у лікарів, орієнтованих не так на точкове лікування будь-якої недуги, а на цілісне сприйняття організму людини.

17-09-15-foto-600x400-1

Таких лікарів, більше того — цілих напрямків в медицині чимало. І вони дуже різні. Серед них, наприклад, Валерій Синельников з книгою «Полюби свою хворобу». У цій книзі він пропонує будь-яку хворобу розглядати як навчальну програму. Приблизно такий же погляд на хворобу — у спціалістів аюрведи. Нарешті, популярний лікар Комаровський теж вважає легкі осінні нездужання дитини корисними для її здоров’я. Давайте наведемо всі ці думки до спільного знаменника.

Чим корисна хвороба

Якщо хвороба не несе прямої загрози життю, а саме про такі ГРЗ і ГРВІ ми зараз і говоримо, то ставитися до них потрібно як до тренування імунітету. Дитина з’являється на світ з абсолютно нульовим особистим імунітетом. І якби не імунні тіла мами, якими насичена його кров, на жаль, діти гинули б при першому вдиху, «проковтнувши» мільйон бактерій.

Формування особистого імунітету починається з перших хвилин життя, після першого ковтка першої крапельки молозива, потім — на маминому грудному молочку, завдяки розмноженню в тілі корисних бактерій і т.д. Але рано чи пізно (зазвичай — на другому році життя) настає момент, коли імунній системі дитини потрібно «виходити в люди», тобто пробувати свої особисті сили в боротьбі з шкідливими вірусами та інфекціями.

Мамині антитіла поступово відступають на другий план, імунітет малюка виявляється на «тренувальному боксерському рингу» один на один з противником. Ці бої необхідні! У них міцніє імунітет. Але тут є один дуже важливий момент. Продовжуючи аналогію з тренуваннями боксерів, скажемо: невеликий «спаринг» корисний, він дає майстерність. Виснажливі тренування (хвороба кожен місяць) або «майстер проти новачка» — не тільки шкідливі, але й небезпечні.

Читайте також: 

Як часто може хворіти дитина

Дільничні педіатри будуть готові записати вашої дитини в групу ЧХД (часто хворіючі діти), якщо буде спостерігатися ось така картина:

• на 1-му році життя — 4 і більше гострих захворювань або загострень хронічних;

• на 2-му і 3-му роках — 6 і більше;

• на 4-му році — 5 і більше;

• на 5-му і 6-му роках — 4 і більше;

• на 7-му році життя і старше — 3 і більше захворювань протягом року.

Але є експерти, які відносять до ЧХД пацієнтів 6-7 років, які перенесли від 4 і більше епізодів ГРЗ за рік. Західні лікарі (дослідження ER Wald і співавт. (1991) стверджують, що здорова трирічна дитина зазвичай хворіє на ГРЗ 6-10 разів протягом року.

Як бачимо, прив’язатися до чіткої цифрі досить складно. Потрібен абсолютно індивідуальний погляд на кожну окремо взяту дитину. Безсумнівним залишається одне: ГРЗ та ГРВІ — смертельні вороги, яких потрібно у що б то не стало звести нанівець, а вчителі, м’яко тренують імунну систему дитини. Головне — не заліковувати малюка антибіотиками і противірусними препаратами при кожному чханні. Ось це дійсно вбиває імунітет.

Так чим же корисні осінні ГРЗ?

Осінні ГРЗ дитини — це як перша нічна тривога для спезназівця, що розніжився у літній відпустці. Імунітет повинен прокинутися після благодатного літа, стрепенутися, прийти в бойову готовність для зустрічі з більш серйозними зимовими хворобами. Тим же грип, наприклад. Або ангіною. Тому боятися осінньої нежиті і легкого покашлювання абсолютно не варто. Головне — не «заліковувати» антибіотиками і противірусними препаратами. І не давати розвинутися ускладнень. Тобто допомогу малюкові у вигляді чаю з малиною все-таки потрібна.